ÖSYS kontenjanlarına ve LYS adaylarına ilişkin açıklama

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, 2015 ÖSYS kontenjanları ve yarın Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) girecek adaylara yönelik yazılı açıklama yaptı.

ÖSYS kontenjanlarına ve LYS adaylarına ilişkin açıklama
- A +

 

YÖK Başkanı Saraç, yaptığı açıklamada, “13 Haziran Cumartesi günü başlayacak Lisans Yerleştirme Sınavı için bu yıl yaklaşık 900 bini aşkın aday başvurmuştur. Adayların bir kısmının geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sınavlara girmemesi bu sayıyı belli bir oranda düşürecektir. Yükseköğretim Kurulu olarak arzumuz öğrencilerimizin kendilerinin mutlu olacağı programlara kaydolmalarıdır. Fakat maalesef, dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde de olduğu gibi herkesin istediği üniversitelerin istedikleri programlarına kaydolabilmelerini sağlayabilme imkanı, bu imkanı her yıl daha da genişletmekle birlikte bulunmamaktadır. Bununla birlikte programlar arası yatay ve dikey geçişleri kolaylaştırmakta, çift anadal imkânını teşvik etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

“BU SINAVLARIN SONUÇLARI NE OLURSA OLSUN ONLARIN VAROLUŞLARI AİLELERİ İÇİN EN DEĞERLİ HEDİYEDİR”

Saraç, şunları kaydetti:

“Bu vesile ile hem öğrencilerimiz hem de velilerimizle kurumsal olmamakla birlikte şahsi bir kanaatimi paylaşmak isterim. Elbette bir yükseköğretim kurumuna girme ve orada eğitim alma, üniversite mezunu olma günümüz dünyasında gittikçe önem kazanmaktadır. Bu kurumlardan alınan diplomalar tabii ki yaşam standardını doğrudan etkilemektedir. İnsanın kendisine, toplumuna ve kainata bakış açısını, hayatı yorumlayış tarzını geliştirmektedir. Fakat adaylarımızın bu sınavların sonuçlarını bireysel mutlulukları için tek faktör, aileleri için verebilecekleri en güzel hediye, topluma hizmet etmek için tek yol olarak kabul etmemeleri de gerekir. Bu sınavların sonuçları ne olursa olsun onların varoluşları aileleri için en değerli hediyedir, ailelerine ve çevrelerine verdikleri mutluluğun karşılığı yoktur. Onlar toplumumuzun güvencesi, ülkemizin geleceğinin inşasının en önemli unsurlarıdır. Bu düşünceler ile öğrencilerimize sınavlarında başarılar, hayatları boyunca güzellikler ve mutluluklar diliyorum.”

“ÖNCEKİ SENELERE GÖRE DAHA RASYONEL BİR PLANLAMA YAPILMIŞTIR”

2015-ÖSYS kontenjanlarına ilişkin ise Saraç, “Bu sene kontenjanlar belirlenirken öğrenci talepleri, doluluk oranları, fiziki imkanlar, ikinci öğretimlerin durumları, geçtiğimiz yıllarda aşırı yükleme yapılan programların rahatlatılması, program açma için şart koşulan öğretim elemanlarının sayısal ve niteliksel yeterlikleri, ülkemizdeki istihdam imkanları, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın planlamaları ve görüşleri gibi pek çok faktör dikkate alınmış, daha önceki senelere göre daha rasyonel bir planlama yapılmıştır” dedi.

Öte yandan 2015 ÖSYS lisans kontenjanları, devlet üniversitelerinde 328 bin 973, vakıf üniversitelerinde 79 bin 959, Kıbrıs üniversitelerinde 14 bin 278, 2015 ÖSYS önlisans kontenjanları ise devlet üniversitelerinde 301 bin 804, vakıf üniversitelerinde 74 bin 6, Kıbrıs üniversitelerinde 4 bin 565, 2015 ÖSYS lisans önlisans toplam kontenjanları devlet üniversitelerinde 630 bin 757, vakıf üniversitelerinde 153 bin 965, Kıbrıs üniversitelerinde 18 bin 843, 2015 ÖSYS özel yetenek kontenjanları ise devlet üniversitelerinde 20 bin 105, vakıf üniversitelerinde 4 bin 428, Kıbrıs üniversitelerinde bin 607 oldu.

YÖK, ayrıca bu sayılara okul birincisi ve KKTC uyruklu kontenjanların dahil olmadığını bildirdi.

Yorum Ekle