ÖSYM'den "KPSS branş sıralamaları" açıklaması

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruda, 2014-KPSS branş bazında sıralamalar ile ilgili olarak Merkeze yapılan başvurular nedeniyle açıklama yapılmasına gerek duyulduğu ifade edildi.

ÖSYM'den "KPSS branş sıralamaları" açıklaması
- A +

 

ÖSYM tarafından, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulan branş bazındaki sıralamaların, kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını daha gerçekçi ve güncel bilgiler ışığında değerlendirmelerine imkan veren bir hizmet olduğu bildirildi.

2014-KPSS lisans sınavına giren adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamalarının, 11 Ağustos 2014'te ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılarak adayların bilgilendirildiği hatırlatılan duyuruda, branş bazında sıralamaların, adayların Aday İşlemleri Sisteminde yer alan lisans alanlarına göre belirlendiğinden Aday İşlemleri Sistemindeki eğitim bilgilerinde yapılan ekleme ve güncelleme işlemlerinin, adayların branş bazında sıralamalarını değiştirmediği belirtildi.

2015-KPSS başvuruları sırasında, 2014-KPSS'ye de giren yaklaşık 5 bin adayın, başvuru merkezlerine yeni belgeleri ile başvurarak sistem üzerinde bulunan lisans eğitim bilgilerini güncellediği kaydedilen duyuruda, bu bilgilerin çift ana dalda ve özellikle açık öğretim olmak üzere ikinci bir lisans programında öğrenimine devam eden, öğrenimini tamamlayan adaylar tarafından yapılan yeni bildirimler sonucu güncellendiği aktarıldı.

Bu bildirimler sonucu oluşan branş bazındaki sıralamaların, 2015-KPSS başvuruları tamamlandıktan sonra 22 Mayıs 2015'te, Aday İşlemleri Sistemine güncel haliyle yansıtıldığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Öğrenim bilgilerindeki yeni bildirimlerin, branş bazında sıralamaları değiştirmesi sınav sonucu oluşan puanlarını etkilemediğinden 2014-KPSS değerlendirme işlemleri tamamlandıktan sonra adaylara duyurulan sınav puanlarında hiçbir aday için herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş, kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını daha gerçekçi ve güncel bilgiler ışığında değerlendirmelerine imkan veren bir hizmettir. Yerleştirme ve atama süreçlerinde ilgili alanda sınava giren tüm adayların değil sadece mezun olanların puanlarının dikkate alındığı göz önünde bulundurulmalıdır."

Yorum Ekle