Oruçlarını altı yıldır köy meydanında açıyorlar

Pazaryeri ilçesine bağlı Sarıdayı köylüleri, altı yıldır ramazan aylarında oruçlarını, hayırseverlerin köy meydanında hazırlattığı iftar sofralarında açıyor

Oruçlarını altı yıldır köy meydanında açıyorlar
- A +

 

Bilecik'in Pazaryeri ilçesine bağlı Sarıdayı köyü sakinleri, altı yıldır ramazan aylarında oruçlarını, hayırseverlerin köy meydanında hazırlattığı iftar sofralarında açıyor.

Köy Muhtarı Şerafettin Akay, AA muhabirine, köydeki iftar davetlerini isminin açıklanmasını istemeyen hayırseverler tarafından, altı yıldır köylüleri iftar öncesi köy meydanına kurulan çadırda bir araya getirdiğini söyledi.

Çadıra gelemeyen yaşlı ve hastaların evlerine yemek servisinin yapıldığını belirten Akay, şöyle konuştu:

"İftar buluşmalarını asıl güzelliği, insanların bir araya gelerek sohbet etmesi ve birbirlerinin halini hatırını sorması. Köyümüzde eskiden iftar yemekleri evlerde yapılır ve köy konağında buluşup hep birlikte oruçlar açılırdı. Büyüklerimiz gerek köy konağında gerekse birbirlerinin evlerine giderek bu geleneği sürdürüyordu. Ancak değişen dünya şartlarında bu güzellikler kaybolmaya başlamıştı. Bizler 7 yıldır toplu iftar yemekleriyle bu geleneği yaşatmaya çalışıyoruz. Bu sayede köylülerimiz iftar sofrasında hem oruçlarını açmış oluyorlar hem de birbirlerinin halini hatırını soruyorlar. Gündüz oruç tutan köylüler, akşam iftardan sonra çay içerek yorgunluklarını çıkarıyorlar. Birbirlerinin sıkıntılarını dinleyip, çözüm yolları arıyorlar."

- 250 kişi aynı sofrada iftar yapıyor

Köydeki iftar geleneğinin sürmesini istediklerini belirten Akay, insanların bir araya gelerek konuşup kaynaşmasının, 11 ayın sultanı ramazana özgü manevi unsurlarından biri olduğunu aktardı.

Akay, hayırseverler tarafından 6 yıldır verilen iftar yemeklerinde her gün ortalama 250 kişinin katıldığını ve hafta sonlarında dışarıdan gelen misafirlerle bu sayının 350 kişiye kadar çıktığını ifade ederek, her gün için ayrı yemek listesi hazırladıklarını bir arada olmaktan mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi.

Köylüler de iftarda bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını söyleyerek, hayırseverlere teşekkür etti.

Yorum Ekle