Orman köşkleri ziyaretçilerini bekliyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından Uludağ Milli Parkı’nın bütün güzelliklerini ziyaretçilerin kullanımına sunmak amacıyla inşa edilen 75 adet orman köşkü, ziyaretçilerini bekliyor.

Orman köşkleri ziyaretçilerini bekliyor
- A +

 

Türkiye'nin 5. milli parkı ilan edilen Uludağ Milli Parkı'nda yapımına Haziran 2013’te başlanan orman köşkleri, koruma ve kullanma dengesi gözetilerek ve milli parkın bütün güzelliklerinden yılın her döneminde faydalanmak için tesis edildi. Bu kapsamda Çobankaya mevkiinde 23 adet, Sarıalan mevkiinde 52 adet olmak üzere toplam 75 adet orman köşkü ziyaretçilerin kullanımına sunuldu.

Doğal dokuya uygun ve tamamen ahşap olarak inşa edilen 84 metrekare A tipi, 66 metrekare B tipi ve 52 metrekare C tipi olmak üzere üç farklı şekilde yapılan orman köşkleri, su, nem ve ısıya karşı tam izolasyonlu, son derece konforlu olarak planlandı. 7’den 70’e tüm ziyaretçilerin yorgunluğunu atabileceği bu evlerde konaklayanlar, Uludağ’ın temiz havası ve doğal güzelliklerinden yararlanırken, diğer taraftan da tur güzergahlarında yapacakları yürüyüşlerle hem şehir yaşamının stresini atacaklar hem de Uludağ’ın kaynak değerlerinin farkına varmış olacaklar.
Orman köşkleri, çamaşır ve bulaşık makinesi, buzdolabı, televizyon gibi ziyaretçilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak eşyaların yanı sıra otantik sedir oturma grubu ile donatılarak, misafirlerin dağ ortamında konforlu bir şekilde zaman geçirmeleri için hazırlandı. Türkiye’nin dört bir yanında milli parklarda, şehir ormanlarında, tabiat parklarında ve mesirelik alanlarda vatandaşların daha iyi vakit geçirmeleri için çalışma yapıldığı ifade edilirken, yapılan çalışmada tabiata uygun malzemeler kullanılması dikkatlerden kaçmadı.

Milli parklara ve tabiat parklarına gerçekleştirdikleri yatırımlara hız kesmeden devam eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2019 yılında yeşile olan ihtiyacını daha da gidermek için 15 milyon kişiyi Türkiye'nin dört bir yanındaki alanlarda ağırlamayı hedefliyor.
Öte yandan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, "Ağustos ayının sonuna kadar tüm rezervasyonların doldu. Daha sonraki aylar için yer ayırtmak isteyen vatandaşlarımıza üzülerek Ağustos ayı sonrası için ön kayıt alamadığımızı aktarıyoruz. Orman Köşklerimizin günlük kirası metrekaresine göre 150 ve 200 liradır" denildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler