Orman köşkleri ziyaretçi akınına uğrayacak

Vali Karaloğlu: "Kış turizminin adresi Uludağ, artık dört mevsim ziyaretçilerini kucaklamaya hazır bir cazibe merkezi." dedi.

Orman köşkleri ziyaretçi akınına uğrayacak
- A +

 

Uludağ'ın sadece Bursa için değil, Türkiye için de önemli bir turizm merkezi olduğunu her fırsatta dile getiren Vali Karaloğlu'nun, 'Ulu Şehir'de göreve başladığı günden itibaren Uludağ'ın çok daha fazla potansiyeli olduğunu ve bunu en kısa zamanda açığa çıkaracaklarını belirtmişti. Vali Karaloğlu'nun bu kararlığı meyvelerini vermiş gözüküyor ve Uludağ artık kış turizminde olduğu kadar yılın her mevsiminde ziyaretçi akınına uğrayacağa benziyor. 

Bu bağlamda, inşa sürecine Haziran 2013’te başlanılan orman köşkleri, koruma ve kullanma dengesi gözetilerek ve milli parkın bütün güzelliklerinden yılın her döneminde faydalanma maksadıyla tesis edildi. Çobankaya Mevkiinde 23 adet, Sarıalan mevkiinde 52 adet olmak üzere toplam 75 adet orman köşkü ziyaretçilerin kullanımına sunuldu. Doğal dokuya uygun ve tamamen ahşap olarak inşa edilen 84 m² A Tipi, 66 m² B tipi ve 52 m² C Tipi olmak üzere üç farklı tipi bulunan orman köşkleri ayrıca su, nem ve ısıya karşı tam izolasyonlu, son derece konforlu olarak planlandı.

Konuya ilişkin görüşlerini anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise: “Vatandaşlarımızın tabiatla ve yeşille bütünleşmesi için böyle bir çalışma yaptık. Buraya giden vatandaşlarımız dağ ortamı ile konforu bir arada yaşayacaklar. Ayrıca bu çalışmalarımızı yaparken tabiata uygun malzemeler kullandık ve zarar vermemek için her şeyi düşündük. Milli parklar ve tabiat parkları, 2014 yılında 13 milyon ziyaretçiyi ağırladı. Biz, 2019’da vatandaşlarımızın yeşile olan ihtiyacını daha da fazla gidermek için bu sayıyı 15 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

TABİAT EN DOĞAL HALİYLE

Uludağ Milli Parkı’na gelen 7’ den 70’ e bütün ziyaretçiler, Uludağ’ın temiz havası ve doğal güzelliklerinden yararlanırken diğer taraftan da tur güzergahlarında yapacakları yürüyüşlerle hem şehir yaşamının stresini atacaklar hem de Uludağ’ın kaynak değerlerinin farkına varmış olacaklar. Orman köşkleri çamaşır ve bulaşık makinesi, buzdolabı, televizyon gibi ziyaretçilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak eşyaların yanı sıra otantik sedir oturma grubu ile donatılarak misafirlerin dağ ortamında konforlu bir şekilde zaman geçirmeleri için her türlü imkanı sunuyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler