Ordu ekmek pişirdi

Bolivya'da fırıncıların greve gitmesinin ardından askerlerin on binlerce somun ekmek pişirdiği bildirildi.

Ordu ekmek pişirdi
- A +

 

Bolivya'da fırıncıların greve gitmesi üzerine askerler on binlerce somun ekmek pişirdi. Ordu başkent La Paz ve komşu El Alto kentlerine ekmek temin edilmesine yardımcı oluyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Bolivyalı fırıncılar hükümetin buğday ununa uygulanan sübvansiyonları kaldırmasını protesto etmek için 48 saatlik greve gitti. Grevin ardından bazı mahallelerde ekmek kıtlığı yaşanması üzerine hükümet askerleri göreve çağırdı. Kalkınma Bakanı Veronica Ramos, "Bazı sıkıntılar yaşandığı doğru. Ama bugün 70 bin somun üreteceğiz ve gerekirse üretimi arttırma kapasitesine sahibiz" dedi.

'KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURACAK GÜÇTELER'

Ekmekler devlete ait dükkanlarda 40 boliviano kuruşuna (0, 05 $) satılacak. Fırıncılar kâr edebilmek için ekmeğin somununu en az 50 kuruşa satmaları gerektiğini söylüyor. Solcu Morales yönetimiyse buğday unu sübvansiyonunun artık gerekmediği görüşünde. Bakan Ramos, "Bolivyalı fırıncılar sübvansiyonlardan yıllarca yararlandı. Şimdi kendi ayakları üzerinde duracak kadar güçlüler" dedi.

Bolivya lideri Evo Morales 2006'dan bu yana iktidarda ve yeni başkanlık dönemi geçen Ocak ayında başladı. Bolivya Latin Amerika'nın en yoksul ülkesi. Ancak ülkedeki yoksulluk ve eşitsizlikler Morales'in iktidara gelmesinden bu yana büyük ölçüde azaldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler