"Onkoloji Hastanesi'ni bakanlığa devretmeyiz"

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan, “75 yatak LÖSEV’e verelim, kalanını da birlikte çalıştıralım” teklifine sert tepki gösterdi. LÖSEV tarafından yapılan açıklamada, “Şehir Hastaneleri’ gibi paralı bir modeli LÖSEV ile başlatmak istiyorlarsa ve üstü kapalı bunu teklif ediyorlarsa yanıtımız, ‘teşekkür ederiz, sadece ruhsatımızı verin, başka ihsan istemeyiz’ olacaktır.” denildi.

"Onkoloji Hastanesi'ni bakanlığa devretmeyiz"
- A +

 

LÖSEV Onkoloji Kenti ve Multidisipliner Hastanesi'nin Sağlık Bakanlığı tarafından taşınma ruhsatı verilmeyerek açılmasının engellendiğine dikkat çekilen açıklamada, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer’in hastaneye karşı çıkmasını, ‘etik dışı’ ve ‘kamu görevi suçu işlemek’ olarak nitelendirildi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI KANSER HASTALARININ SAYISINA HAKİM DEĞİL”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş’ün önceki gün bir televizyon kanalında yaptığı, “75 yatak LÖSEV’e verelim, kalanını da birlikte çalıştıralım” teklifine LÖSEV yönetiminden itiraz geldi. LÖSEV teklifin ‘kabul edilebilir ve gerçekçi’ olmadığına vurgu yaptı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu kadar kanser hastası yok ve tedavi sorunu da bulunmuyor parasız tedavi alıyorlar’ sözü de gerçekçi değildir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 200 bin kişi kansere yakalandığı görülmektedir. Rakamlar saklanmaktadır. Açıklanmasını bekliyoruz. Üzülerek ifade etmeliyiz ki Sağlık Bakanlığı ne Türkiye’deki kanser hastalarının sayısına ne de lösemi ve kanser hastalarının yaşadıkları acılara ve sorunlara hakim değildir. En son olarak; 2011 yılı rakamları kanserli erkek hasta sayısı yaklaşık(!) 170 bin olarak verilmiştir. 2012 – 2013 – 2014 - 2015 rakamları bilinmemektedir. Türkiye'de kanser hastalarının sayısı ile bu hastalıktan ölen hastaların sayısını bile tam olarak veremeyen bir Sağlık Bakanlığının, LÖSEV gibi 20 yılını lösemiye adamış, hastalarla kucaklaşmış, Birleşmiş Milletler Teşkilatının danışmanı olmuş, dünyada onkoloji alanında lider konuma yükselmiş bir vakfın bu büyüklük ve donanımdaki Onkoloji Kenti ile Hastanesine izin vermesini beklemek hayaldir. Bu acı gerçek hepimizi üzmektedir.”

“ŞEHİR HASTANELERİ GİBİ PARALI MODELİ LÖSEV İLE BAŞLATMAK İSTİYORLAR”

LÖSEV açıklamasında Sağlık Bakanlığı Müsteşarının teklifi ile ilgili olarak, şunlar dile getirildi: “Ciddiye alınmayacak, somut gerçeklerden uzak bir teklif olarak değerlendirilmektedir. Birçok ilde açmayı planladıkları ‘Kamu Özel Ortaklığı Şehir Hastaneleri’ gibi paralı bir modeli LÖSEV ile başlatmak istiyorlarsa ve üstü kapalı bunu teklif ediyorlarsa yanıtımız, ‘teşekkür ederiz, sadece ruhsatımızı verin, başka ihsan istemeyiz’ olacaktır. LÖSEV, yasalara uygun bir şekilde Onkoloji Kentini ve 315 yataklı multidisipliner hastanesini inşa etmiş, taşınmaya hazırdır. Bugün geldiği yüzde 92 iyileşme başarısını yüzde 100’lere çıkarmaya ve parasız hizmette kararlıdır. Bizim tek derdimiz ülkemizin lösemili ve kanserli çocukları ile can derdinde olan hastalarımızdır. Günde yaklaşık 400 kişinin lösemi ve kanser nedeniyle öldüğü bir ülkede, yüzde 87’si yoksul olan bu hastalara tamamen parasız hizmet verecek olan hastanemizin geçersiz sebeplerle engellenmesi ne bu nesil ne de gelecek nesillere izah edilebilecek bir durum değildir. Burada mağdur olan kanserli aileler ve lösemili çocuklardır. Onların isyan feryatlarını bütün toplum duyarken Sağlık Bakanlığının görmezden gelmesi çok acıdır. Bugün de 400 kişiyi lösemi – kanserden kaybettik, engellenirsek yarın çok geç olacaktır.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler