"Önemli işbirliklerinin temelini attık"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) heyeti International Franchise Expo Fuarı kapsamında gittikleri Amerika’nın New York şehrindeki temaslarını tamamladı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, farklı sektör temsilcilerinin oluşturduğu heyetin ABD ziyareti kapsamında önemli toplantılar ve etkinlikler gerçekleştirdiğini söyledi.

"Önemli işbirliklerinin temelini attık"
- A +

 

BTSO’nun 16 Makro Projesi’nden birisi olan Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında ABD’nin en büyük Franchise fuarı olan International Franchise Expo Fuarı sebebiyle Amerika’nın New York şehrine giden BTSO heyeti 4 gün boyunca süren etkinliklerini tamamladı. ABD’nin en büyük franchise fuarı olan International Franchise Expo Fuarı’nı gezerek sektörlerindeki yenilikleri inceleme fırsatı bulan heyet, düzenlenen toplantılar ve forumlarla ABD pazarı hakkında bilgi edinip, ABD’li işadamlarıyla işbirliği imkanlarını değerlendirdi.

Üye firmaların ihracat potansiyelini artırmak için hayata geçirdikleri Küresel Fuar Acentesi Projesi’yle üyelerine dünyanın dört bir yanındaki fuarların kapılarını açtıklarını ifade eden BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “İtalya’dan Çin’e, Rusya’dan Dubai’ye dünyanın farklı coğrafyalarında gerçekleştirilen bu fuarlarla üyelerimiz yeni iş bağlantıları kurma imkanı yakaladı. 160 kişilik büyük bir ekiple katıldığımız Internatıonal Franchıse Expo Fuarı da bu kapsamda ABD’ye gerçekleştirdiğimiz ilk önemli organizasyonlarımızdan biri oldu. Bursa iş dünyası temsilcilerimiz, fuar boyunca sektördeki yenilikleri yakından görme fırsatına sahip oldu” diye konuştu.

“ÖNEMLİ İŞBİRLİKLERİNİN TEMELİNİ ATTIK”

ABD ile Türkiye arasındaki ticaretin ve işbirliği imkanlarının gelişmesinin iki ülke açısından çok sayıda fırsat doğuracağını dile getiren Başkan Burkay, farklı sektör temsilcisi Bursalı sanayicilerin oluşturduğu heyetin ABD ziyareti kapsamında önemli toplantılar ve etkinlikler gerçekleştirdiğini belirtti.

ABD ziyaretinini ilk gününde Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) ile biraraya geldiklerini hatırlatan İbrahim Burkay şöyle konuştu; “Bu buluşmada Bursalı firmalarımızla ABD’deki işletmelerin işbirliğini artırmak üzere ikili görüşmeler gerçekleştirdik. Ardından International Franchise Expo Fuarı’ndaki temaslarımızla yeni iş bağlantılarının yollarını aradık. Bu kapsamda önemli işbirliklerine ve ticaret köprülerine temel atacağımıza inandığım New York Ticaret Odası ile toplantı gerçekleştirdik. New York Ticaret Ataşemiz  Mustafa Ali Yurdupak,  heyetimize ABD pazarı hakkında bilgilendirme yaptı. Görüşmelerimizin son gününde ise TACCI ve Eve Group işbirliğiyle Amerika’da faaliyet gösteren firmaların yoğun ilgi gösterdiği ikili iş görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Kısa süre içerisinde yoğun bir programla tamamladığımız ziyaretlerimize katılan tüm firmalarımıza şükranlarımı sunuyorum.”

“HEYETİN ZAMANLAMASINI DOĞRU BULUYORUM”

Türkiye Cumhuriyeti New York Ticaret Ataşesi Mustafa Ali Yurdupak, New York Ticaret Ataşeliği olarak ilk kez Türkiye’den 160 kişilik böylesine büyük bir heyeti ağırladıklarını söyledi. Heyetin en önemli özelliğinin birçok ayrı sektör temsilcisini içerisinde barındırması olduğunu dile getiren Yurdupak,  “Amerika’nın son dönemde Türkiye’deki  ticaret sanayı odaları, organize sanayi bölgeleri ve ihracatçı birliği gibi işbirlikleri konusunda çatı kuruluşları tarafından öncelikli ülke olarak ele alınmaya başlandığını fark ettik. Bizim geleneksel ticaret hinterlandımız olan Orta Doğu, Avrupa ve Rusya  gibi yerlerde ekonomik, sosyal ve güvenlik sıkıntıları gibi sıkıntılar yaşanıyor. Dolayısıyla şu anda işadamlarımızın radarlarını Atlantik ötesine,  Amerika ve Kanada’ya çevirdiğini artarak gözlemlemekteyiz. Dolayısıyla bu heyetin zamanlamasını bu anlamda doğru buluyorum” diye konuştu.

“BU ZİYARETİ STRATEJİK BİR HAMLE OLARAK GÖRÜYORUM”

Türkiye’nin ihracatında söz sahibi olan Bursa’nın potansiyelini ABD ile gerçekleştirdiği ticarete yansıtamadığının altını çizen New York Ticaret Ataşesi Yurdupak,  “160 kişilik heyetin Bursa’nın potansiyelini burada harekete geçirmek manasında iyi bir adım. Bunu bir defalık bir etkinlik olarak değil, devamının geleceği stratejik bir hamle olarak görüyorum. Bu anlamda doğru zamanda doğru yerde olma kararını veren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

“ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE EDİLDİ”

TACCI Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koçak da Bursa’dan gelen böylesine büyük bir heyeti New York’ta yabancı işadamlarıyla biraraya getirmenin çok önemli ve gurur verici bir başarı olduğunu söyledi. Kısa sürede gerçekleştirilen yoğun çalışmaların sonucunda önemli kazanımlar elde edildiğini dile getiren Koçak, Bursalı sanayicilerin edindikleri bilgilerle ileriki dönemlerde New York’ta ticaret yapmaya başlayabileceklerini ifade etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler