"Önce tespit, sonra ayıklama"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “KPSS’de usulsüzlük yapıldığı mahkeme kararıyla da belirlendikten ve bundan kimlerin haksız makamlar, unvanlar kazandığı tespit edildikten sonra bunlar ayıklanacak” dedi.

"Önce tespit, sonra ayıklama"
- A +

 

Bakan Avcı, 7 Haziran seçim çalışmaları kapsamında gittiği Afyonkarahisar’da partisinin il teşkilatını ziyaret etti. Seçimlere ilişkin açıklamalarda bulunan ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Avcı bir gazetecinin, "Yolsuzluk veya kopya çekildiği iddia edilen 2010 yılı sınavı ile ilgili o öğretmenlerle ilgili bir yaptırım olacak mı? ÖSYM yönetimi ile ilgili bir tasarrufunuz olacak mı?" sorusu üzerine şunları söyledi:

“2010 KPSS’de usulsüzlük yapıldığı mahkeme kararıyla da belirlendikten, bundan kimlerin haksız makamlar, unvanlar, haksız görevler kazandığı mahkeme kararlarıyla tespit edildikten sonra bunlar ayıklanacak. Bunların içinde öğretmenler varsa onlar da, yöneticiler varsa onlar da, farklı kamu kuruluşlarına yerleşmiş olanlar varsa onlar da zaten bu mahkeme kararları kesinleştikten sonra o görevlerden alınır, hatta haklarında cezai müeyyideler de uygulanır. Onu telafi etmenin bir yolu yok. 2010’da kopya çekenleri çektiğiniz zaman o sıralamayı tekrar yapacak veriler elde olmadığı için, bu kopya çekenleri çıkardıktan sonra hakkıyla kim ne puan almış bunu ölçebilecek durumda olmadığımız için telafi imkanı yok. Hukuken sorumlu olduğu netleşmiş olan herkesle ilgili tasarrufta bulunulur. Hazır siz sormuşken ben eğitim kamuoyunun çok merak ettiği bir konuyu da bu vesileyle açıklayayım. Onun cevabını sağdan soldan soruyorlar. Stajyer öğretmenlerimiz var onlar Ağustos’taki eş durumu tayinine müracaat edebilecek miyiz? diye soruyorlardı. Ağustos tarihi itibariyle sürecini tamamlamış olan yani adaylık sürecini bitirme aşamasına gelenler bu imkandan yararlanabilecekler.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler