Önce gezdiler sonra...

Türkçe öğrenmek için Amerika'dan Bursa'ya gelen 15 lise öğrencisi, Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ni ziyaret etti. Zoopark'ta hayvanlar için yiyecek hazırlayan öğrenciler, 35 derece sıcakta ellerine kürek ve süpürge alıp 3 saat boyunca temizlik yapmayı da ihmal etmedi.

Önce gezdiler sonra...
- A +

 

Türk aile yapısını, Türk kültürünü tanımak ve Türkçe öğrenmek için Bursa‘da bulunan Amerikalı lise öğrencileri TÖMER'deki yoğun dil eğitimlerine başladı. Amerika’nın tüm eyaletlerinden başvuran öğrenciler arasından özenle belirlenen başarılı 15 öğrencinin Bursa'da dördüncü kez gerçekleştirilen ve 6 hafta sürecek programları, derslerin yanı sıra Bursa'nın önemli mekanlarına yönelik geziyle devam ediyor.
Bursa Zoopark'ta Gönüllü Sosyal Hizmet Projesi kapsamında 3 gruba ayrılan öğrenciler Türk Köyü'nde küçükbaş hayvanların barınaklarını temizleme, pelikanların ve farklı kemirgenlerle, ayı ve maymunların beslenmesi için hazırladıkları yiyecekleri kovalarla barınaklara taşıdı. Öğrenciler kendi hazırladıkları yiyecekleri yırtıcı hayvanlara verme gibi heyecanlı bir deneyim ardından Botanik parkın doğal ortamında yorgunluklarını atma fırsatı buldu.

ISE Bursa Koordinatörü Kemal Alton, öğrencilerin Türkçe öğrenimi görürken, konuk oldukları Bursa'lı ailelerin katkısı ile Türk aile yaşamı öğrenmelerinde büyük bir etken olduğunu söyledi. Alton, "Bursa Büyükşehir Belediyesinin katkıları ile kent tarihi ve kültürü konularını da öğrenciler uygulamalı eğitim alırken, sosyal sorumluluk projeleri ile Bursa'ya katkı veriyor. 6 haftalık program süresince kurulan sevgi ve dostluk bağları güçlenerek ömür boyu sürecektir. Her geçen yıl güçlenen Bursa Türk kültürü, Türk aile yaşamı ve güzel Türkçe dünyaya tanıtımı adına büyük ve önemli bir fırsat. Projeye destek veren başta Büyükşehir Belediyesi ve Türk aileler olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler