"On binlercesi savaş meydanına gelecektir"

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah, "Henüz seferberlik ilan etmedim. Hizbullah komutanları, seferberlik ilan ederse, on binlerce Lübnanlı savaş meydanına gelecektir" dedi.

"On binlercesi savaş meydanına gelecektir"
- A +

 

İsrail'in güney Lübnan'dan çekilmesinin 15'inci yılı münasebetiyle Nebatiye şehrinde düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, "IŞİD'in destekçilerine tavsiyem, tercihlerini gözden geçirmeleridir. Çünkü tekfircilerin ilk kurbanları onlar olacaklardır. Müstakbel Hareketi liderleri, milletvekilleri, destekçileri kurban olacaktır. Müstakbel'in kendi bakanı diyor, 'Arsal işgal altında' öyleyse kalkın bir şeyler yapın. Devlet olduğunuzu kanıtlayın" dedi.

Müstakbel Hareketi'nin içinde yer aldığı 14 Mart Grubu içindeki Hristiyan partilerini de eleştiren Nasrallah, "Hristiyanlara soruyorum, 'Bu destek sizi tecavüzlerden, yağmalardan katliamlardan koruyabilir mi" ifadesini kullandı.

Suriye'nin Kalamun bölgesinde IŞİD ve Nusra Cephesi'ne karşı savaşmaya devam ettiklerini söyleyen Nasrallah şunları kaydetti:

"Kalamun savaşı devam ediyor. Sonuna kadar da devam edecek, ta ki Suriye ordusu ve Hizbullah, tüm Lübnan-Suriye sınırını güvene alıncaya kadar. (Lübnan'ın) Arsal bölgesi silahlı terörist grupların kontrolünden kurtuldu. Sadece Arsal kırsalında varlar. Arsal kırsalında da hiçbir terörist ve tekfircinin varlığını kabul edemeyiz. Biz elimizden geleni yapmaya hazırız ama devlet de sorumluluğunu yerine getirmelidir."

Nasrallah, Suriye'deki muhalif grupların yeni oluşturduğu Fetih Cephesi'yle ilgili olarak da "Bu tekfircilerin bir kısmına Fetih Ordusu adını vererek makyaj yaptılar. Aslında onlar Nusra Cephesi'dir" şeklinde konuştu 

Nasrallah, Hizbullah'ın Suriye'deki savaşlarına destek vermeyen Lübnanlıları ise şu sözlerle eleştirdi:

"Bazı Lübnanlılara diyorum, 'Utanın, bu bir varlık savaşıdır. Her gün onlarca Lübnanlı genç, Suriye'de şehit oluyor. Ben, henüz seferberlik ilan etmedim. Hizbullah komutanları, seferberlik ilan ederse, on binlerce Lübnanlı savaş meydanına gelecektir."

Yorum Ekle

İlgili Haberler