Ölümü literatüre girdi

Hacettepe Üniversitesi’nde görevli 5 akademisyen, balık türlerini araştırmak üzere Ayrancı Barajı’na gitti.

Ölümü literatüre girdi
- A +

 

12 voltluk elektroşokla balık avlamaya çalışan araştırma görevlilerinden 44 yaşındaki Ali Celal Hoş, elektrik kablosunun suyla temas etmesiyle akıma kapılarak yaşamını yitirdi. Ölüme sebebiyet vermeyecek düzeyde olan elektrik akımının Hoş'un kalp rahatsızlığını tetiklediği düşünülüyor...

Hacettepe Üniversitesi’ni yasa boğan acı olay önceki gün karaman’ın Ayrancı İlçesi’nde meydana geldi. Biyoçeşitlilik Bölümü Öğretim Üyesi Ali Celal Hoş, ‘elektroşoker’ cihazıyla balık avlamaya çalıştığı sırada, cihazda bulunan elektrik yüklü iki kablonun suyla temas etmesi sırasında akıma kapıldı.

Habertürk'ten Öznur Karslı'nın haberine göre, sağlık ekiplerinin ilk müdahelesinin ardından hastaneye kaldırılan Hoş, yolda hayatını kaybetti. Hoş’un cenazesi Ayrancı’da yapılan otopsi işleminin ardından memleketi Amasya’nın Merzifon İlçesi’nde toprağa verildi. Hoş’un kalp krizinden öldüğü tahmin edilirken, kesin sonuç otopsiden sonra belli olacak. Hoş’un üniversiden arkadaşı Prof. Dr. Zafer Ayaş, daha önce elektroşoker cihazıyla herhangi bir ölüm vakasının yaşanmadığını belirterek “Deredeki balık türleri araştırmamızda bir profesör, iki doktoralı uzmanımız bir de teknisyenimiz vardı. Hocamızın eşinden aldığımız bilgiye göre uzun süredir kalp rahatsızlığı varmış. Eşi sürekli kendisine bir elektro çektirmesini söylüyormuş. Tahminimiz küçük bir kıvılcım hocamızın bu rahatsızlığını tetikledi. Literatürde bu işlem sırasında görülmüş bir ölüm yok. Yöntem 30 yıldır Türkiye’de kullanılıyor. Cihaz 12 voltluk çok küçük bir elektrik veriyor” dedi.

‘AZ DA OLSA ÖLÜM İHTİMALİ VAR’
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Kemal Erol ise “Teorik olarak 12 milivoltluk bir elektrik kalbe direkt verilmediği sürece böyle bir sonucun olması muhtemel değil. Ancak kalple ilgili bir rahatsızlık varsa bir ihtimal diyebiliriz” diye konuştu.

Yorum Ekle