Ölüm tehdidi altındalar

Ülkede yaşayan 8 milyondan fazla çocuğun temiz içme suyu ve gıda yetersizliği tehdidi altında olduğu açıklandı.

Ölüm tehdidi altındalar
- A +

 

Siyac Çocukları Koruma Örgütü'nden yapılan açıklamada, "8 milyondan fazla çocuğun temiz içme suyu ve gıda yetersizliği nedeniyle hastalık ya da ölüm tehdidi altında olduğu" belirtilerek, yardım çağrısı yapıldı.

Açıklamada, "Temiz içme suyu ile gıda yetersizliği ve sağlık hizmetlerinin verilememesi nedeniyle çocuklar çeşitli hastalıklar ve ölüm tehdidiyle karşı karşıya. Yaklaşık bir aydır ülkeye gıda, ilaç ve yakıt malzemesi giremediği için insanlık krizi büyüdü ve stokların yüzde 60'ı tükenen aileler temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldi" denildi.

Dünya Gıda Programı (WFP) da bugün, Yemen'de gıda yardımlarının yakıt sıkıntısı nedeniyle yapılamadığını ve durma noktasına geldiğini duyurmuştu.

BM Cenevre Ofisi'nden yapılan açıklamada örgüt, çatışmaların devam ettiği Yemen'de tüm taraflara, ihtiyaç duyulan yakıtın sağlanıp gıda yardımlarına devam edilebilmesi için çatışmalara ara verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Ülkedeki Husilerin ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adlı hava harekatı başlatmıştı. Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan'da sona erdiği açıklanmış ve koalisyon güçlerinin sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Asiri, Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş" operasyonunun başladığını söylemişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler