Ölüm riskini hesaplayan çalışma yaptılar

İsveçli iki araştırmacı, beş yıl içinde ölüm riskinizin ne kadar olduğunu hesaplayan bir çalışma yaptı. Çalışma, basit ama sıradışı sorulara dayanıyor.

Ölüm riskini hesaplayan çalışma yaptılar
- A +

 


Önümüzdeki beş yılda yaşayıp yaşamayacağınız merak ediyor musunuz? Bu sıradışı çalışmaya İsveçli iki araştırmacı imza attı. İsveçli bilim insanları, İngiltere'de hücre, doku, DNA, serum, idrar gibi biyolojik örnek örneklerin saklandığı Biyobanka'da, yaşları 40 ile 70 arasında değişen yaklaşık yarım milyon kişiden elde edilen verileri inceledi.

İnceleme 2006 ile 2010 yıllarını kapsadı. Bunun sonucunda erkekler için 13, kadınlar için de 11 sorunun yeraldığı basit bir form hazırlandı. Online olarak yanıtlanabilen formda, katılan kişiye otomobili olup olmadığı, sigara içip içmediği, kimlerle yaşadığı ve nasıl bir tempoda yürüdüğü gibi sorular yöneltiyor. Yanıtlara göre 40 ile 70 yaş arasındakilerin beş yıl içinde ölüm riski hesaplanıyor..

Araştırmacılar, amaçlarının insanlarda sağlık bilinci oluşturmak olduğunu söylüyor. Elde edilen verileri aile hekimlerinin gelecekte yüksek risk hastalarını tanımlayabilmek için kullanbilecekleri belirtiliyor.

Araştırmacılar uyarıda da bulunuyor. Sözonusu ölüm riski cetvelinin belirleyici bir işlem olarak görülmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Araştırmayı yapan bilim insanları, egzersiz yaparak, sigarayı bırarak ve daha sağlık bir diyetle önümüzdeki beş yılda ölüm riski azaltılabileceğini de dikkat çekiyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler