Ölüm nedenleri belli oldu

KARS'ın Arpaçay ilçesinde 4 ay içinde 3 çocuğunu kaybeden Zeynep ve Hacı Güler çiftinin 5 yaşındaki oğulları Enes'in otopsi raporu açıklandı.

Ölüm nedenleri belli oldu
- A +

 

Baba Hacı Güler, "Arpaçay savcılığından aradılar. Enes, akciğer enfeksiyonu nedeni ile ölmüş. Raporu duyunca çok şaşırdım çünkü oğlumda ateş, öksürük hiçbir belirti yoktu" dedi.

Arpaçay ilçesine bağlı Tomarlı Köyü'nde oturan 25 yaşındaki Zeynep ve 35 yaşındaki Hacı Güler çiftinin 21 Şubat günü 3.5 yaşındaki kızları Aybüke Güler, 7 Nisan'da 5 yaşındaki oğulları Enes, 21 Mayıs'ta ise 5 aylık kızları Gözde 7 ay önce yaptırılan odada uyutulduktan sonra belirlenemeyen bir nedenle öldü. Ailenin 4 ay içerisinde 3 çocuğunu kaybetmesi üzerine Arpaçay Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. 6.5 yaşındaki çocukları Irmak'ın hayatta kalmasını isteyen aile yakınlarının yanına yerleşti. Enes ve Gözde'nin cenazelerine Erzurum Adli Tıp Kurumu'nda otopsi yapıldı.

Arpaçay'dan dün Erzurum'a gelen Güler ailesi, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine gitti. Burada kalp grafiği çekilen Güler çifti ve kızları kontrolden geçirildi. Çocuk kardiyoloji bölümüne sevkedilen Irmak'a kardeşlerinin uykuda ölmesi nedeniyle 24 saat kalp gözlemi için Holter cihazı takıldı. Hastanedeyken Arpaçay Cumhuriyet Savcılığı tarafından telefonda arandığını söyleyen baba Hacı Güler, "Kalp grafiklerimiz çekildi, ancak birşey çıkmadı. Genetik bölümünden Irmak'ı çocuk kardiyoloji bölümüne gönderdiler. Doktor kalbine baktı ve birşey olmadığını belirtti. Holter taktılar. Hastaneden ayrılmadan Arpaçay savcılığından aradılar. Savcı bey Enes'in otopsi raporunun çıktığını adliyeye gelmemi istedi. Erzurum'da olduğumu bildirdim ve telefonda sonucu öğrenmek istedim. Ölüm nedeninin ağciğer enfeksiyonu olduğunu aktardı. Açıkcası çok şaşırdım çünkü; enfeksiyonu olan bir insanın öksürük, halsizlik gibi belirtisi olur. Bunların hiçbiri yoktu. Rapordan sonra odadaki şüphelerim daha fazla arttı. Metan gazı çıkıyor dediler. Sonuçlarda gaz da çıkmadı. Şu an ne yapacığımızı şaşırdım. Allah kimsenin başına vermesin. Biz bir değil, 3 yavrumuzu toprağa verdik, ciğerim yanıyor. Gözde'nin raporu gelmedi henüz. 'İkisinin raporu birbirini tutmayabilir' dediler. Tutmayabilirse benim çocuklarım neden öldü? Bundan sonra her şey tamamen tıbba kaldı. Irmak'ın hemen akciğerlerine baktıracağım. 4 umuttan bir umut kaldı bari o umudumuz yaşasın. Psikojik olarak yıkıldık" dedi.

Kızları Aybüke ve Gözde ile oğlu Enes'in o dönem hiçbir hastalık geçirmediğini vurgulayan anne Zeynep Güler ise "Aybüke öldüğü sırada sapa sağlamdı. Aksine o dönem Irmak ateşliydi. Enes nezle olur bir günde atlatırdı. Çok şaşırdık sonucun öyle çıkmasına. Çünkü hiçbir belirti yoktu. Evimiz eskiden cıvıl cıvıldı. Çocuklarıma yazık oldu. Köylüler ve akrabalar çok severdi. Biz hala onlara ağlıyoruz" diye konuştu.

KAYMAKAM: CİNAYET ŞÜPHESİ YOK

Tomarlı köyünde ikinci ölüm olayı ile birlikte Sağlık Grup Başkanı Dr. Sinem Aslan'ı görevlendirdiğini belirten Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem ise şunları söyledi:

"Ölümler ile ilgili adli soruşturma devam ediyor. Sinem hanım Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki doktorlar ile iletişim halinde. İkinci ölüm sonrası kromozom analizleri yapılmıştı. Bunlar temiz çıktı. Son ölüm sonrası aile kaymakamlık imkanları ile dün Erzurum'a gönderildi. Aile tekrar muayeneden geçirildi. Çocuklar uykuda öldüğü için hastanede gözlem altına alındılar. Buradaki sonuçlar yetersiz gelirse aileyi İstanbul veya Ankara'daki hastanelere göndereceğiz. Şu an ölümlerle ilgili cinayet şüphesi görünmüyor. Soruşturma Arpaçay Savcılığı tarafından devam ediyor. Son ölen çocuğun otopsi sonucu ile birlikte soruşturma kesinlik kazanmış olacak."

Yorum Ekle

İlgili Haberler