Ölen çiftin cenazesi tabutla defnedilecek

Adana'da hayvandan geçen bir hastalık şüphesiyle 5 dakika arayla yaşamını kaybeden 53 yaşındaki Selahattin Özmen ve eşi 49 yaşındaki Mine Özmen'in cenazeleri bulaşıcı hastalık riskine karşı özel bir ekip tarafından dezenfekte edilip, izolasyonu sağlandıktan sonra tabuta yerleştirildi. Cenazeler kapakları çivilenen tabutla köylerinde toprağa verilecek.

Ölen çiftin cenazesi tabutla defnedilecek
- A +

 

Tufanbeyli İlçesi'ndeki Çukurkışla Köyü'nde büyükbaş hayvancılıkla uğraşan Tahsin Özmen'in yaklaşık 10 gün önce rahatsızlanan 4 ineği telef oldu. Bu olaydan birkaç gün sonra da Tahsin Özmen'in teyzesi Zülfiye Özmen yaşamını yitirdi. Kalp rahatsızlığı nedeniyle öldüğü düşünülen Zülfiye Özmen, köyde toprağa verildi. 2 Temmuz'da ise Tahsin Özmen'in kardeşi 3 çocuk babası Selahattin Özmen ve eşi Mine Özmen, karın ağrısı, ishal ve yüksek ateş şikayetiyle Tufanbeyli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Buradan acil olarak Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne getirildi.

5 DAKİKA ARAYLA ÖLDÜLER

Hastanenin acil servisinde tedaviye alınan Özmen çiftinde, kanamalı olarak böbrek ve karaciğer yetmezliği saptandı. Enfeksiyon Hastalıkları Servisi'nde hayvansal bir bakteri olan leptoskiroz ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ön tanısı konulan hastalar, durumları ağırlaşınca Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan tüm müdahalelere karşın dün öğle saatlerinde önce Mine Özmen, 5 dakika sonra da eşi Selahattin Özmen yaşamlarını yitirdi.

Hayvandan insana geçen bir bulaşıcı hastalık sonucu ölme şüphesi üzerine Özmen çiftinden alınan örnekler incelenmek üzere laboratuvarlara gönderildi. Ayrıca Adli Tıp Kurumu heyeti de, Balcalı Hastanesi Morgu'na gelerek Özmen çiftinden otopsi için parça alıp, inceleme yaptı.

ÖZEL KIYAFETLERLE HAZIRLADILAR

Hastalığın bulaşıcı olma ihtimali üzerine İl Sağlık Müdürlüğü, defin işlemleri için özel ekip oluşturulmasını istedi. Bunun üzerine Balcalı Hastanesi görevlileri İl Sağlık Müdürlüğü'ne götürülerek cenazelerin hazırlanması için eğitim aldı. Ardından biri kadın diğeri erkek görevli özel kıyafetlerle morga girip, Özmen çiftinin cenazelerini ilaçlayıp, dezenfekte ettikten sonra yıkayıp kefenledi. İzolasyonu da sağlanan cenazeler ayrı ayrı tahta tabuta yerleştirilip, kapağı çivilendi. Yakınlarına teslim edilen Özmen çiftinin cenazeleri, tabutla birlikte toprağa verilmek üzere Tufanbeyli İlçesi'ne bağlı Çukurkışla Mahallesi'ne götürüldü.

KÖYDE KAN ÖRNEKLERİ ALINDI

Öte yandan Çukurkışla Mahallesi'nde Özmen çiftinin çocukları ile mahallede yaşayan herkesten kan örnekleri alındı. Yapılan incelemede çocuklarında ve mahallede yaşayanlarda herhangi bir hastalık bulgusuna rastlanmadı. Özmen çiftinden alınan örneklerle ilgili sonuçlar da Balcalı Hastanesi tarafından İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne gönderildi. Adli Tıp Kurumu ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından Özmen çiftinin ölüme hayvandan insana geçen bir bulaşıcı hastalığın neden olup olmadığının kesin olarak belirleneceği kaydedildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler