Okullar bir hafta erken mi tatil olacak?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, seçim nedeniyle okulların bir hafta önce tatil edileceği iddialarını yalanladı.

Okullar bir hafta erken mi tatil olacak?
- A +

 

7 Haziran'daki seçim dolayısıyla okulların bir hafta erken kapanacağı iddialarının bulunduğunu belirten Avcı, "Okullar normal ilan ettiğimiz takvim doğrultusunda 12  Haziran'da tatil olacak. Öyle bir şey yapılsa seçim için özel bir planlama  yapıldı gibi dedikodular olur. Sanki biz kimin nasıl oy kullanacağını biliyoruz  da velileri ona göre yönlendiriyormuşuz gibi. Bunu bile söyleyenler çıkabilir.  Onun için siz hiç takvimimizi bozmuyoruz" diye konuştu. 

 Avcı, 2010  yılında gerçekleştirilen Seviye Belirleme Sınavı'ndaki (SBS) kopya iddialarına  ilişkin de "Henüz, bize intikal eden bir şey yok. Zaten SBS sorularının  bilgisayarında bulunduğu söylenen kişi ÖSYM çalışanı. Milli eğitim çalışanı değil  ama bizimle bir bağlantıları var mı bakanlık içerisinde bir yuvalanma var mı  onlar da araştırılıyor" dedi. 

 Bakan Avcı, Temel Eğitime  Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında gerçekleştirilen ortak sınavların  sonrasında bir İngilizce sorusunun hatalı olduğu iddiası nedeniyle velilerden  itirazlar aldıklarını anımsattı. Avcı, bu sene ilk defa başlattıkları uygulamayla   ortak sınavlardan sonra EBA üzerinden soruların çözümünü videolu olarak  yayınladıklarını söyledi. 

 İngilizce sorusuna ilişkin de uzmanların gerekli çalışmaları  yaptıklarını dile getiren Avcı, "Orada bir sorun yok. Türkçe, düşünmekten  kaynaklanan bir yanlış anlama veya yanlış işaretleme olabilir. Ama sorunun  düzenlemesinin doğru olduğu konusunda uzmanlarımız hem fikir" diye konuştu. 

 Bakan Avcı, 2010'daki SBS'ye ilişkin kopya iddialarının hatırlatılması  üzerine de, MEB olarak ÖSYM'den fazla sayıda ve daha büyük ölçekte sınavlar  yaptıklarını dile getirdi. Sadece TEOG'da tek bir yazılıya 1 milyon 300 bin öğrencinin girdiğini  ifade eden Avcı, sınavda altı yazılı olduğu ve yazılıların iki dönem  gerçekleştirildiği düşünüldüğünde, devasa bir rakama ulaşıldığını belirtti. 

 Kamu kuruluşlarının da sınavlarını yaptıklarını anlatan Avcı, sınav  yükünün ağırlığı karşısında Ölçme Değerlendirme Genel Müdürlüğü kurduklarını  söyledi. 

 Avcı, 2010 KPSS ile ilgili soruşturmanın sürdüğünü ifade ederek, şu  değerlendirmede bulundu: "O konuda birebir bütün evraka muttali değiliz. O tabi yargının işi,  onu yürüten adli makamların işi. Ama bize intikal ettiği zaman, yargı kararına  dönüşüp bizim çalışanlarımız arasında bundan sorumlu tutulan olursa o yargısal  sürecin dışında da biz idari işlemlerimizi yaparız. Hatta tedbir amaçlı olarak da  yaptığımızı, biliyorsunuz. Soruşturma başlar ama biz idari olarak ayrıca tedbir  alıyoruz. 

 SBS ile ilgili kuşkulu durumlar olduğuna ilişkin haberler var. Biz de  o kadarını takip ediyoruz, gerisini yargı takip ediyor ama yargı sonucu bize  intikal ettiği zaman biz gereğini yaparız. Henüz, bize intikal eden bir şey yok.  Zaten SBS sorularının bilgisayarında bulunduğu söylenen kişi ÖSYM çalışanı, milli  eğitim çalışanı değil. Ama bizimle bir bağlantıları var mı bakanlık içerisinde  bir yuvalanma var mı onlar da araştırılıyor." 

 DENETİMLERİ YAPMAKTA NE KADAR...

 Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün sınav  hazırlık merkezlerini sürekli denetimlerden geçirdiğini vurgulayan Avcı, "Zaman  zaman oralarda bu denetimleri yapmakta ne kadar haklı olduğumuzu gösteren  emarelerle de karşılaştığımız olmuştur" ifadelerini kullandı. 

 Bakan Avcı, Yüksekova'da sınav evrakı taşıyan araçlara yapılan  saldırıya ilişkin de burada olduğu gibi gerekli her yerde önlem almaya devam  edeceklerini kaydetti. 

Yorum Ekle