Oğluna akülü araba isteyince bunu yaptı!

Mersin’de yaşayan makina bakım ustası 40 yaşındaki Fahri Karabaş, evinin bodrum katında spor otomobil yaptı. 720 cc benzinle çalışan motora sahip otomobiline FRB Okyanus ismini veren Karabaş, destek verilmesi durumunda daha iyi motor ve tasarıma sahip araç yapabileceğini söyledi.

Oğluna akülü araba isteyince bunu yaptı!
- A +

 

Mersin’de bir gübre fabrikasında çalışan makina ustası Fahri Karabaş, oğlu Beyazıt Karabaş’ın akülü araba istemesi üzerine, kendisi yapmaya karar verdi. Meslek lisesi mezunu Karabaş, evinin Bodrum katında akülü araba yapmak için çalışırken, kendi aracının yürüyen aksamını kullanarak tasarımı kendisine ait bir spor Otomobili yaptı. 9 ay süren çalışmasının ardından ortaya çıkan 2 kişilik otomobil, özgün tasarımı ile görenlerin ilgisini çekti.

AKÜLÜ ARABA İÇİN BAŞLAMIŞTIM

Otomobile kendisinin, eşi Rukiye Fidan ve oğlu Beyazıt’ın adının baş harflerinden oluşan FRB Okyanus adını veren Karabaş, şunları söyledi:

"Oğlum benden akülü ara istemişti. Belli bir zaman geçtikten sonra akülü arabasını kendim yapmak istedim. Malzemeleri aldım ve evimizin bodrumuna indim. Akülü arabamızı yapmaya başladım. Bir süre sonra araçta güzel bir şekil oluştuğunu gördüm. Bu aracı biraz daha geliştirmek istedim ve ikinci aşamaya geçmiş oldum. Aracın orijinali kendi otomobilimdi. Bunun yürüyen aksamlarını kullandım. Daha sonra da akülü arabadan çıkıp spor bir araba yapmaya döndü iş. Yaklaşık 9 aylık bir çalışma içerisine girdim. Akülü araba yapmak için yola çıkmıştık ama sonuç FRB Okyanus oldu."

DESTEK BULAMADIM

Aracın üretim süresi boyunca yaklaşık 15 bin lira harcadığını belirten Karabaş, destek için gittiği her kapının yüzüne kapandığını kaydederek, otomobilin yapım aşamasını ve karşılaştığı zorlukları şöyle anlattı:

"Kimseden destek göremedim. Maddi yönden sıkıntıya girdiğimde yaklaşık 7 bin lira kredi çekip aracı yapmaya devam ettim. Aracın karoser dediğimiz görüntü kısmını kendim yaptım. Önce kafes kısmını oluşturdum. Üzerine kaplama yaparak bu şekli verdim. Spor aracın görünümü kendiliğinden ortaya çıktı. Şeklin oluşmasında ilk faktör, atölyemde bulunan Türk bayrağı oldu. Aracın görünümünü Türk bayrağının dalgası olarak düşündüm en başta. Daha sonra dalgaya benzediği için Okyanus ismini koydum. Bayrağımızı da eksik etmeyelim diye aracımızın üzerine koydum. FRB Okyanus bu şekilde ortaya çıktı."

Kırmızı rengi ve tasarımı ile dikkat çeken FRB Okyanus, 720 cc benzinle çalışan motora sahip. Aracının bir nevi prototip olduğunu kaydeden Karabaş, verilecek destek ile çok daha güçlü bir motora ve tasarıma sahip araçlar üretilebileceğini söyledi.

Aracın izinleri olmadığı için trafiğe çıkamayan FRB Okyanus, destek bulup asfalt ile buluşacağı günü bekliyor.

Yorum Ekle