Obezite bir an önce tedavi edilmeli ki...

Beslenme uzmanı ve diyetisyen Dilara Süngü Bulut, "Obezite bir an önce tedavi edilmeli ki hasta maruz kaldığı psikolojik sorunlarından kurtulsun" dedi.

Obezite bir an önce tedavi edilmeli ki...
- A +

 

Bulut,  obezitenin tıp dilinde vücuttaki yağ dokusunun aşırı fazlalaşması anlamına geldiğini ve bu yağlanmayı da kilonun metrekare cinsinden boya bölünmesiyle bulunan beden kitle indeksi hesabıyla tespit ettiklerini söyledi.

Beden kitle indeksi 30'un üzerinde olanlara obezite tanısını konulduğunu belirten Bulut, şöyle devam etti:

"Şişmanlık hipertansiyon, safra kesesi hastalıkları, uyku apnesi, astım, felç, kas iskelet sorunları, aşırı kıllanma, solunum zorluğu, tip-2 diyabet, karaciğer yağlanması ve ortopedik sorunlar gibi biyolojik rahatsızlıkların yanında çeşitli psiko-sosyal rahatsızlıklara da neden olabiliyor. Toplumumuzdaki yaygın yanlış anlaşılmalardan biri de obezitenin sadece fiziki zararları olduğudur ancak bu tamamen yanlış. Obezite, fiziki problemlere yol açtığı kadar psikoloji sorunlara da yol açıyor. Obez olan kişiler toplumun arasına fazla karışmak istemiyorlar yani kendilerini sosyal olarak izole ediyorlar, depresyona giriyorlar, kaygı bozuklukları duyuyorlar, öz güven eksikliği ve sosyal benlik karmaşası yaşıyorlar. Bu yüzden bazı çalışan bireylerde iş başarısı ve konsantrasyonu düşüyor ve kişi daha da mutsuz olabiliyor. Obezite bir an önce tedavi edilmeli ki hasta maruz kaldığı psikolojik sorunlarından kurtulsun."

BULUT, MODERN DÜNYANIN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN OLAN OBEZİTENİN 5 TEMEL YÖNTEMLE TEDAVİ EDİLDİĞİNİ DİLE GETİRDİ.

Obez bireylerin maruz kaldığı psikolojik sorunların temelinde aşırı kilolu olmalarının yattığını ifade eden Bulut, şöyle konuştu:

"Kişi aşırı kilolarından kurtulunca bir anlamda nedenden kurtulunca sonuçta yani hasta bireyin içine düştüğü olumsuz psikolojik atmosfer de ortadan kalkıyor. Obezitenin tedavisi çok zor değil. Birincisi medikal beslenme tedavisi, ikinci yöntem egzersiz tedavisi, üçüncüsü tedavi davranış terapisi, dördüncüsü tedavi grubu ilaç tedavisi ve son tedavi yöntemi ise bariatrik cerrahi yöntem. Önce diyet tedavisiyle başlıyoruz, egzersizle ve davranış tedavisiyle komplike bir tedavi yaparak devam ediyoruz. Genelde de uyguladığımız bu ilk üç yöntemle hastalık çok rahat tedavi edilebiliyor."

Yorum Ekle

İlgili Haberler