Obama'ya ırkçı şaka

İsrail İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom'un eşi Judy Şalom Nir-Mozes, Twitter'da paylaştığı ırkçı "espri" tepki görünce özür diledi. Tweet'in konusu ABD Başkanı Barack Obama'ydı.

Obama'ya ırkçı şaka
- A +

 

Judy Şalom Nir-Mozes, Twitter’da ABD Başkanı Obama’yı konu alan bir ırkçı “espri”yi tweetledikten sonra tepki çekince özür dilemek zorunda kaldı.

Judy Şalom Nir-Mozes, attığı tweet’te “Obama Kahvesi nedir biliyor musunuz? Siyah ve hafif” dedi.

Paylaşımından kısa bir süre sonra tweet’i silen Nir-Mozes, “Özür dilerim, birisinin bana söylediği aptal bir espriydi” şeklinde bir tweet paylaştı.

Ancak bu Nir-Mozes’in ilk vukuatı değil. 2012’nin Mart ayında Gazze tarafından atılan bir roket sonrası “Roket atmayı kesmezlerse, umarım bugün Gazze’yi yok etmeye karar verirler. Bırakın onlar da acı çeksin” demişti.

Birkaç ay sonra da eşi Silvan Şalom’un Twitter hesabının Hamas yanlısı bir grup tarafından ele geçirilmesinden sonra “Katiller Silvan’ın Facebook, Twitter ve e-posta hesaplarını ele geçirdi. Oğlumuz Nimrod kurtarmaya çalışıyor. Umarım ölürler!” diye bir tweet paylaşmıştı.

Judy Şalom Nir-Mozes bu paylaşımından sonra Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu’ndaki (UNICEF) fahri görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

ABD’deki Obama yönetimi ve sağcı İsrail hükümeti arasındaki ilişki bir süredir oldukça sorunlu ve taraflar da bunu gizlemiyor. Ancak kabinenin en üst düzey üyelerinden birinin eşinden gelen bu paylaşım, durumun vehametine dair bir işaret olarak görülebilir.

Yorum Ekle

İlgili Haberler