Obama'nın eleştirilerine Ankara ne diyor?

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD ile mücadelede sınır güvenliği konusunda Türkiye'ye yönelttiği eleştirilere, Ankara'dan yarı resmi nitelikte yanıt verildi. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün askeri istatistiklere dayalı olarak hazırladığı bilgi notunda, Türkiye'nin Suriye sınırında yabancı savaşçılar ile kaçakçılık faaliyetlerine karşı alınan önlemler rakamlarla anlatıldı.

Obama'nın eleştirilerine Ankara ne diyor?
- A +

 

Suriye sınırında 1 Ocak-9 Haziran 2015 arasında 37 bin 695 kişi yakalanırken; 7 bin 278 yasa dışı giriş hudut olayı, 690 yasa dışı çıkış hudut olayı ile 2 bin 687 kaçakçılık faaliyeti meydana geldi.
Sığınmacılar dışında 1991'den bugüne kadar sınırda toplam 175 bin 120 kişi yakalandı. 2015'te sınır geçiş girişimlerinin tamamının başarısızlıkla sonuçlandığı saptandı. Bilgi notunda, askerin, "hudutun bir milletin namusu olduğu" anlayışına vurgu yapılması da dikkati çekti.

Kamu diplomasisi faaliyetlerinin de bünyesinde toplandığı Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığı'nın hudut istatistiklerine dayalı bir bilgi notu hazırladı. ABD Başkanı Obama, IŞİD ile mücadelede Türkiye'yi eleştirerek, "Elbette bu tamamen durdurulamaz ama önemli ölçüde engellenebilir, bu da ancak güçlü bir işbirliği, iyi istihbarat, iyi bir koordinasyonla ve Türkiye-Suriye sınırında olup-bitenleri daha iyi takip edebilmekle mümkün olur. Bu konuda Türk hükümetiyle daha fazla işbirliği yapmayı umuyoruz, Türk makamları da sorunun farkında, ancak yine de kapasitelerini istenilen düzeye çıkarmış değiller" demişti.

Hudut istatistiklerine dayalı olarak hazırlanan bilgi notu ile Obama'nın eleştirilerine de verilere dayalı olarak yanıt verilmiş oldu. Bilgi notunda, şu değerlendirmeler yapıldı:

Hudutun sorumluluğu askerde

* Türkiye kara hudutlarının (2 bin 949 kilometre) korunmasından (gümrük kapıları hariç) 3497 sayılı Kanun gereği Kara Kuvvetleri Komutanlığı sorumludur. Söz konusu sorumluluk kapsamında;

* Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından hudutlarda bulunan karakol
(317) ve destek birliklerinde toplam personelin yüzde 15’i (54.000 personel), envanterdeki Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçların yüzde 65’i
(453 adet), keşif gözetleme vasıtalarının yüzde 25’i görevlendirilmiştir.

24 saat keşif

* 24 saat esasına göre İNSANSIZ Hava Araçları (İHA)/İnsanlı Keşif Uçakları (İKU) vasıtalarının yüzde 90’ı hudutlarda kullanılmaktadır.

363 kilometre hendek

* Özellikle, Suriye hududuna yönelik olarak alınan fiziki güvenlik tedbirleri kapsamında; 363 kilometre hendek, 90 kilometre tel engeli,
68 kilometre toprak set, 7 kilometre beton duvar inşa edildi. 270 kilometre uzunluğunda bölge aydınlatılmış ve bin 210 kilometre hudut devriye yolu yenilenmiştir.

175 bin kişi yakalandı

Suriye’de çatışmaların başladığı 2011'den itibaren 9 Haziran 2015'e kadar yakalan insan ve malzeme sayısı şöyle sıralandı:

* 48 binden fazla hudut geçiş teşebbüsüne müdahale edilerek, 175 bin şahıs yakalanmış, 5,5 milyon litre akaryakıt, 2 milyon karton sigara,
3,5 ton uyuşturucu, 1,5 milyon uyuşturucu hap, 4 bin silah vb.
kaçakçılık malzemeleri ele geçirilmiştir.

* 1 Ocak ile 8 Haziran 2015 arasında Suriye hudutunda 37 bin 695 kişi yakalandı. Aynı tarihler içinde 7 bin 278 yasa dışı giriş hudut olayı,
690 yasa dışı çıkış hudut olayı ile 2 bin 687 kaçakçılık faaliyeti meydana geldi. 2014 yılında ise 70 bin 927 şahıs yakalanmıştı.
Sığınmacılar bu istatistikler içinde yer almadı.

* Bahse konu yasa dışı hudut geçiş teşebbüslerinde; 2011'de yakalanan şahıs ve malzemelerin, 2012'de yaklaşık 10 kat arttığı buna ilave olarak 2012-2013 arasında artış miktarının ise yaklaşık dört kata eriştiği tespit edilmiştir.

Tedbirler etkili oldu

* 2014'te hudut olay sayısının bir önceki yıla göre 1,5 kat daha artan bir trend göstermesine rağmen, alınan etkin tedbirler sayesinde yakalanan şahıs ve malzeme sayılarının da aynı ölçüde arttığı, bunun alınan tedbirlerin büyük ölçüde etkin olduğunu açıkça gösterdiği anlaşılmıştır.

* Hudut birliklerinin üstün görev anlayışı ve gayretleri sayesinde,
2015 yılının ilk yarısında son bir yıldaki kadar hudut geçiş teşebbüsü meydana gelmesine rağmen teşebbüslerin hemen hemen tamamının başarısızlıkla sonuçlandığı tespit edilmiştir.

9 asker yaralandı

* Hudut olaylarına müdahale esnasında, K.K.K.lığı mensubu; 9 personel yaralanmış, 198 personel (65’i mağdur, 133’ü şüpheli/sanık) hakkında adli işlem başlatılmıştır.

* Bugüne kadar Türkiye’ye sığınan Suriye vatandaşlarının sayısı 1 milyon 625 bin kişiye ulaşmış, bunlardan Ayn El Arab bölgesindeki 205 bin Suriyeli şahsın geçiş işlemleri hudut birlikleri tarafından yapılmıştır. Halen Tel Abyad bölgesindeki çatışmalar nedeniyle Türkiye hududuna Suriyeli vatandaşların gelmesi ve insani yardım kapsamında alım işlemleri devam etmektedir.

Hudut milletin namusu

* Hudut görevi 365 gün/24 saat esasına göre icra edildiğinden ortalama çalışma süresi personel başına 16 saate tekabül etmektedir. K.K.K.lığı personeli, 'hududun bir milletin namusu olduğu' inancıyla, erinden en kıdemlisine kadar, büyük özveri ve fedakârlıklarla, çoğu zaman imkânları da zorlayarak, zor arazi şartları ve hava koşullarına rağmen hududun emniyetini sağlamakta ve yaptığı şerefli görevden gurur duymaktadır.

Yorum Ekle

İlgili Haberler