Obama'dan nükleer anlaşmaya ilk yorum

İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın yürüttüğü nükleer müzakerelerde anlaşmaya varıldı.

Obama'dan nükleer anlaşmaya ilk yorum
- A +

 

İran ile Batılı ülkeler arasında varılan nükleer anlaşmaya ABD Başkanı Obama ve İran lideri Ruhani'den değerlendirme geldi. Obama, "Bu korkak bir anlaşma değil" derken; Ruhani, "Kaybeden de kazanan da yok" ifadesini kullandı.

Tarihi anlaşmayla ilgili ABD Başkanı Barack Obama ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den açıklama geldi.

Obama, İran ile Batılı ülkeler arasında varılan tarihi anlaşmanın İran'ın nükleer silah elde edebileceği tüm yolların önünü kestiğini söyledi.

"Bugün önemli bir gün" ifadesini kullanan Obama, "Daha önce Sovyetler Birliği ile yapılan anlaşmayla nükleer silahların Ortadoğu’ya yayılması engellenmişti. Bugün büyük bir adım atıldı. Bugün bu anlaşmayla İran nükleer silah elde edemeyecek" diye konuştu.

Obama, İran'ın artık nükleer silaha erişemeyeceğini söyleyerek şöyle devam etti:

"Santifrüjlerin 3’te 2’sini kaldıracak. İran silah seviyesinde plütonyum üretemeyecek. 15 yıl ağır su reaktörü uygulayamayacak. Bu korkak bir anlaşma değildir. Anlaşmanın bazı maddeleri 25 yıl yürürlükte kalacak. Herhangi bir şüphe durumunda denetlemeler yapılacak." 

"İran çok önemli adımlar attı. İran, önümüzdeki 10 yıl anlaşmaya bağlı kalmalıdır. 5 yıl boyunca silah, 8 yıl da füze ambargosu devam edecektir. İran anlaşmaya uymazsa bütün yaptırımlar geri gelecektir. İran hükümeti uluslararası baskı nedeniyle masaya oturdu ve bu anlaşmayı imzaladı." 

"ASKERİ ÇÖZÜM DÜŞÜNÜLECEKTİ"

"Ciddi yaptırımlar uyguladık ve sonucunu aldık. Anlaşma olmazsa İran faaliyetlerini artırıp bombaya erişebilirdi. Anlaşma olmazsa İran’ın nükleer programı durdurulamazdı. Diplomatik çözüm olmasaydı, askeri çözümün uygulanıp uygulanmayacağı düşünülecekti. İran bu anlaşmayı ihlal ederse tüm yaptırımlar geri gelecektir. Bu anlaşmadan vazgeçmek sorumsuzluk olurdu. Kongrede reddedilirse bu kararı veto edeceğim.”

RUHANİ: KAZANAN DA KAYBEDEN DE YOK

Obama’yla aynı dakikalarda açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de anlaşmanın önemine vurgu yaptı.

Ruhani, "Birçok alanda gerekli adımları atmaya devam edeceğiz. Bu anlaşma bizim için adil bir anlaşmadır. Bir taraf için kayıp, bir taraf için kazanç değildir. Kaybeden de kazanan da yoktur. Ülkede anlaşmayla ilgili farklı sesler yükseldi ama bir uzlaşma sağlandığını da söylemek istiyorum" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler