O uygulama bugün başladı!

Bugünden itibaren çocuğu olanlar, doğum yardımı almaya hak kazanacak. Bu yardım hiçbir kesintiye tabi olmayacak ve haczedilemeyecek.

O uygulama bugün başladı!
- A +

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan, 7 Nisan 2015'te de yasalaşan doğum yardımı, bugünden itibaren başlıyor. Buna göre 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında çocuk sahibi olan Türk vatandaşları, doğum yardımından faydalanabilecek. Yardım almak isteyen vatandaşlar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurt dışında da konsolosluklara başvurabilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ise başvurularını ilgili kurumlarına yapacak. Kanun kapsamında Türk vatandaşlarına canlı doğan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL tutarında doğum yardımı yapılacak. 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 28. maddesine giren mavi kart sahipleri de aynı yardımdan yararlanabilecek. Bir defa verilecek olan doğum yardımı parası, anlaşmalı bankalardan ve PTT şubelerinden, T.C kimlik numarası belirtilmek suretiyle alınabilecek. İlk doğum yardımı ödemesinin ise haziran ayında yapılması öngörülüyor.

ÖDEME ÖNCELİKLE ANNEYE

Doğum yardımı, annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılacak. Yardım, zorunlu hallerde babaya da ödenebilecek. Ödemede nüfus kayıtları esas alınacak. Yasaya göre, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen işçiler, toplu iş sözleşme hükümleri gereğince kendisi veya eşinin doğum yapması sebebiyle bir ödeme alıyorsa, bu haktan yararlanamayacak. Ancak ödeme, kanunla belirlenen tutarın altındaysa kalan bölümü ödenebilecek. Doğum yardımı hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenecek ve haczedilemeyecek. Gerçek dışı beyan halinde, yapılan ödemeler faiziyle geri alınacak.

KAÇINCI ÇOCUKSA, O MİKTAR

Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilecek. Daha önce doğmuş çocuklar da sıralamaya dahil edilecek. Yani bugün bir kadın, ikinci çocuğunu dünyaya getirmişse 400 lira, üçüncü çocuğunu dünyaya getirmişse 600 lira yardım alacak.

İlgili Haberler