O polisler hakkında yasal işlem yapılmayacak!

Danimarka'nın Slagelse şehrinde 48 yaşındaki 3 çocuk babası Muammer Arslan'ı, bir bar çıkışında kurşunlayarak öldüren iki polis hakkında yasal işlem yapılmayacağı bildirildi.

O polisler hakkında yasal işlem yapılmayacak!
- A +

 

Savcı Line Scharf, geçtiğimiz yıl ocak ayında meydana gelen olayla ilgili soruşturmanın tamamlandığını ve polisler hakkında dava açılmasına gerek olmadığını açıkladı. Old Irish Pup adlı barda olay çıkardığı gerekçesiyle çağrılan polislere bıçak çektiği öne sürülen Muammer Arslan, polisin açtığı ateş sonrasında kasığından vurulmuş ve aşırı kan kaybından dolayı hayatını yitirmişti. Savcılığın açıklamasında, polislerin kendilerini bıçakla tehdit eden Muammer Arslan'a yönelik önce uyarı ateşi açtıkları, teslim olmak istemeyince de kendilerini savunmak için bacağına ateş ettikleri bildirildi. Açıklamada, polislerin görev anında nefsi müdafaada bulundukları için haklarında dava açılmasına gerek olmadığı belirtildi.

Karar, Muammer Arslan'ın ailesi ve yakın çevresinde şaşkınlıkla karşılandı. Arslan'ın yakınları ve bölgede yaşayan Türkler "İki Polis, kendilerinin tehdit altında olduğunu düşündü ise, biber spreyi veya bir başka yöntemle Muammer Arslan'ı durdurabilirdi. Polis insanları öldürmek için eğitim almıyor. Özellikle bu tür durumlarda aldığı eğitimden yararlanıp, gözaltına almak istediği insana mümkün olduğu kadar zarar vermeden yani silah kullanmadan gözaltına alabilirdi. Polis kendisine bıçak çeken veya karşı gelen herkesi tabanca ile vurma hakkına sahip midir?" dediler. Muammer Arslan'ın yakınları adaletin yerine bulması için kendi imkanlarıyla dava açacaklarını, oradan da sonuç alamazlarsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracaklarını söylediler.

Yorum Ekle

İlgili Haberler