O limana ilk gemi geldi

Türkiye’nin en büyük ve Avrupa’nın ilk 10 limanı arasında olan Asyaport Limanı’na ilk gemi yanaştı.

O limana ilk gemi geldi
- A +

 

Tekirdağ Barbaros’ta 300 bin metrekarelik alana kurulan ve 2.5 milyon konteynır kapasitesine sahip Türkiye’nin en büyük konteynır limanına bugün ilk konteynır gemisi geldi. Dünyanın en büyük konteynır şirketi olan MSC’ye ait olan 10 bin konteynır kapasiteli gemi Asyaport Limanı’na yanaşarak ilk ithalat yükünün indirilmesi ve ardından ilk ihracat yükünün yüklenmesiyle gemi Aliağa, Sines ve Le Havre limanlarına devam edecek.

MSC şirketine ait geminin limana yanaşması kapsamında tören düzenlendi. Asyaport Liman İşletmesi tarafından düzenlenen törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özkan Poyraz, Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Asyaport Limanı Sahibi Ahmet Soyuer ve Asyaport Liman İşletmeleri Müdürü Kadir Uzun ve çok sayıda katılımcı katıldı.

Törene katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özkan Poyraz Asyaport Limanın Türkiye için önemli bir transit liman olduğunu belirterek, “Türkiye transit bir liman ülkesidir. Türkiye 9 milyonluk konteynır kapasitesine sahip bir ülke. Uzak doğudan gelen büyük yük gemileri Marmara ve Ege limanlarımıza geldikten sonra bu gemilerden aktarılan yükler daha küçük gemilerle Karadenize ve Avrupa’ya ulaştırılıyor. Marmara da Asyaport çok önemli bir aktarma limanı olmuştur. İki buçuk milyon konteynır kapasitesine sahiptir. Dünyanın ikinci büyük konteynır şirketi olan MSC’nin Türkiye de bu konumu seçmiş olması Asyaport için çok önemlidir. Bugün yanaşan gemide 10 bin konteynır taşıyarak bu limana gelmiş durumdadır. Türkiye Asyaport Limanı ile önemli bir transit liman kapasitesine sahip olmuş oldu” dedi.

Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu Türkiye’nin en büyük konteynır limanının Tekirdağ’da olması şehre çok büyük katkılar sağlayacağını ifade erek, “Asyaport Limanı Tekirdağ için çok önemli bir olay. Tekirdağ’ın göz bebeği bir yer olacaktır bundan sonra. İlimize doğrudan kazandırdığı gelirler dışında istihdama da çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Sağladığı istihdam her geçen yılda artacaktır. İl merkezi ve ilçelerde ki, sanayi kuruluşları için kolaylık sağlayacak istihdamı artıracaktır. Liman ve denizcilik hareketleri bakımından da Türkiye’nin en büyük konteynır limanı olacak. Ulaşımın rahatlaması bakımından ülke için çok önemli bir hadise” diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler