O klibe Avrupa'dan ödül

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi ve kültürel mirasın tanıtımı için hazırlanan ve sosyal medyada 3,5 milyon izleyiciye ulaşan “Elimde Sazım Bursa’da Gözüm” video klibi, Avrupa Müze Akademisi ve Europa Nostra tarafından başarı belgesi ile ödüllendirildi. Avrupa Müze Akademisi Başkanı ve Heritage in Motion Yarışmasının Koordinatörü Wim Van Der Weiden, Bursa’nın projesini ‘son derece renkli, mutlu ve insanı içerisine çeken bir çalışma’ olarak niteledi.

O klibe Avrupa'dan ödül
- A +

 

“Elimde Sazım Bursa’da Gözüm” adlı video klip çalışması, Avrupa Müze Akademisi (EMA) ve Europa Nostra’nın, kültürel miras alanındaki yenilikçi dijital teknolojiler ve kreatif çalışmaları desteklemek amacıyla düzenlediği Haritage İn Motion yarışmasında, Başarı belgesi ile ödüllendirildi. EMA’nın, İtalya’nın Brescia kentinde yapılan ödül töreninde yaklaşık 30 ülkeden gelen katılımcılara izletilen video klip; eğlendirici, akılcı, insanı içine çeken ve somut olmayan kültürel mirası koruma ve yaşatma noktasında başarılı bir çalışma olarak nitelendirildi.

Brescia Santa Giulia Müze’sinde gerçekleştirilen ödül töreni öncesi, 33 ülkeden yarışmaya katılan eserler izleyicilerin beğenisine sunuldu. Katılımcılardan yoğun alkış alan filmin ardından sahneye çıkan Bursa Büyükşehir Belediyesi temsilcisi, hem Bursa hem de filmle ilgili bilgi verdi. Avrupa Müze Akademisi Başkanı ve Heritage in Motion Yarışmasının Koordinatörü Wim Van Der Weiden ise Bursa’nın projesini renkli ve eğlendirici olarak tanımladı. "Heritage in Motion 2015 Yarışmasına gelen başvuruların kalitesi Avrupa kültürel miras sektörünün canlılığını ve yenilikçi gücünü gösterdi" diyen Weiden, yarışmaya Türkiye’den katılan tek eser olan "Elimde Sazım Bursa’da Gözüm" çalışmasını, "Bu proje çok renkli ve eğlenceli bir video klip. Çalışma, Bursa’nın kültürel mirasını, kültürel çeşitliliğini müzik ve görüntüler eşliğinde sunuyor. Bu video klip Bursa’nın kültürel çeşitliliğini yansıtıyor, bunu yaparken heyecan uyandırıcı ve pozitif duygular oluşturuyor. Son derece renkli, mutlu ve insanı içerisine çeken bir çalışma" diyerek yorumladı.
Yarışmaya katılan eserlerin sunumunun ardından törene geçildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin “Finalist Eser” belgesi ile ödüllendirildiği törende birinciliği, arkeolojik ziyaretçi deneyimi sunan Domunder adlı projeyle Hollanda kazandı.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de hazırlanan video klibin ve Bursa’nın Avrupa’da takdirle karşılanmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Başkan Altepe, "Elimde Sazım Bursa’da Gözüm çalışması, kendi imkanlarımızla hazırladığımız, herhangi bir bütçesi olmayan güzel bir projeydi. Avrupa’daki, oldukça yüksek bütçelerle hazırlanmış benzer projeler arasında kendine yer bulması, başarı belgesi ile ödüllendirilmesi bizim için önemlidir." dedi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez törenin ardından, Avrupa Müze Akademisi Direktörü Massimo Negri’ye bir Keles bebeği hediye etti. Avrupa Müze Akademisi ödül töreninde, mimarlık alanında dünyanın en prestijli ödüllerinden olan Mıcheletti ve DAZA ödülleri de dağıtıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kısa bir süre önce hayata geçirilen Kent Müzesi, Mıcheletti yarışmasında, Avrupa’nın en iyi 6 müzesi arasında gösterildi. 2013 yılında Bursa Enerji Müzesi’nin de almış olduğu bu unvanın, tekrar Türkiye’den bir müzeye verilmesi büyük heyecan uyandırdı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler