O ilde Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı!

Erzurum tarihinde ilk kez aynı seçim döneminde, iki kadın milletvekili çıkardı. AK Partiden Taşkesenlioğlu ve HDP'den Akçınar Meclis'in başörtülü kadın vekilleri olacak.

O ilde Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı!
- A +

 

Cumhuriyet tarihinde Meclis'teki kadın temsil oranı ilk kez yüzde 18'e ulaştı. AK Parti'den 42, HDP'den 31, CHP'den 21, MHP'den de 4 kadın Meclis'e girdi. 7 Haziran Genel seçimleriyle Erzurum siyasi tarihinde de bir ilk yaşandı. Erzurum tarihinde ilk kez aynı seçim döneminde, iki kadın milletvekili çıkardı.


İKİ BAŞÖRTÜLÜ KADIN VEKİL ANKARA YOLUNDA

25. Dönem Milletvekili seçimlerinde ise bir ilk yaşandı. AK Parti'den 3. Sıra milletvekili adayı Zehra Taşkesenlioğlu ve HDP'den birinci sıra Milletvekili adayı Seher Akçınar Meclis'te aynı dönemde Erzurum'u temsil eden ilk kadın milletvekili oldu.

TBMM'YE SEÇİLEN İLK KADIN VEKİLLERDEN BİRİ ERZURUM'DAN ÇIKMIŞTI

Tek Parti döneminde kadınlara seçme ve seçimle hakkının verilmesinin ardından Meclis'te kadınlar temsil gücü elde etti. 1935 yılı seçimlerinde TBMM'ye seçilen ilk kadın milletvekillerinden birisi Erzurum'dan çıkan Nakiye Elgün oldu. Kız Muallim Mektebi mezunu olan Elgün, ülkemizin en eski eğitimcilerinden biri olarak biliniyor, İstanbul Kız Lisesi müdürü iken, 1930'da İstanbul Şehir Meclisine ilk kadın üye olarak seçildi. Daimi Encümende üye olarak kaldı. Nakiye Elgün 5. 6 ve 7. Dönemler 3 dönem milletvekilliği yaparak, Erzurum'u temsil eden ilk kadın milletvekili oldu.

2007'DEN BERİ KADIN VEKİL ÇIKARAMIYOR

Bu dönemden sonra 2007 seçimlerine kadar AK Partili Fazilet Dağcı Çığlık dışında başka kadın vekil çıkaramayan Erzurum'u, Çığlık, iki dönem temsil etti.

CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLK

25. Dönem Milletvekili seçimlerinde ise AK Parti'den Zehra Taşkesenlioğlu ve HDP'den Seher Akçınar Erzurum'dan Meclis'e giren kadınlar oldu. Böylelikle Cumhuriyet tarihinden günümüze Erzurum ilk kez aynı dönemde Meclis'e birden fazla kadın vekil gönderdi.

HDP'Lİ SEHER AKÇINAR BAYAR

HDP'nin başörtülü adayı Seher Akçınar Bayar, Erzurum 1. sıradan milletvekili seçildi. 28 Şubat sürecinde uygulanan başörtüsü yasağı yüzünden üniversite eğitimine yarıda bıraktı. 2011 yılındaki aftan sonra üniversiteye geri döndü. İHD ve MAZLUMDER'de yöneticilik yapıyordu.

AK PARTİLİ ZEHRA TAŞKESENOĞLU KİMDİR

Uludağ üniversitesi İ.B.B.F'den mezun olduktan sonra Marmara üniversitesi'nde İktisat ana bilim dalında ve Bahçeşehir üniversitesi'nde AB İlişkileri alanında yüksek lisans yaptı. ABD'de başladığı doktora çalışmalarına tez aşamasında devam etmektedir. İtalya LUISS ile Center for European Studies ortaklaşa düzenlediği Düzenleyici Etki Analizleri ve Düzenleyici Reformlar konusunda uzmanlık eğitimini 2010 yılında tamamladı. MAYA Proje Yönetim sahibi ve Genel Müdürü olarak yerel yönetimler, kamu kurumları ve özel sektör için AB ve diğer uluslar arası projelerin hazırlanması ve uygulamasını, düzenleyici etki analizlerinin yapılmasını koordine ederken yine aynı konularda bu kurumlarda eğitimler vermektedir. Aynı zamanda birçok özel sektör kuruluşu için AB ve Dünya Bankasının ihalelerinin hazırlanması konularında teknik destek hizmet vermektedir. İstanbul Ticaret Odası meclis üyeliğini yürüten Taşkesenlioğlu aynı zamanda TOBB DEİK Türkiye Ruanda İş Konseyi Başkanlığını görevini de sürdürmektedir. Birçok sivil toplum kuruluşunun yanı sıra iş dünyamız içinde önemli bir yere sahip olan MUSAİD ın da farklı sektör kurullarında yönetim kurulu üyeliğini yürütmektedir. Halen AK parti İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesidir.

Yorum Ekle