O iddialar yalanlandı!

Kültür ve Turizm Bakanlığından, Hatay Arkeoloji Müzesi'ndeki mozaik eserlerde tahribat oluşmadığı, basında kullanılan fotoğraflar üzerinde oynama yapıldığının tespit edildiği bildirildi.

O iddialar yalanlandı!
- A +

 

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, başvuru üzerine, 16 Şubat 2015'te bir ön inceleme komisyonu oluşturulduğu, bazı mozaiklerin restorasyonunda eksiklikler tespit edilmesi üzerine, 13 Nisan'da başlatılan idari ve teknik incelemenin, 27 Nisan'da tamamlandığı belirtildi.

Restorasyonu yapılan İsis Mozaiği'nde, önceki dönemlerde uygulanan vernik tabakasının alınarak, sararmanın giderildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Dolayısıyla, eski ve yeni fotoğraflar arasında renk farkı varmış gibi görülmektedir. Ancak işlemler tamamlandığında mozaik eski rengine tekrar kavuşacaktır. Yapılan çalışma sonucunda mozaiklerde tahribatın oluşmadığı, konservasyonun devam ettiği, basında kullanılan fotoğrafların, konservasyonun ilk aşamasında çekilmiş fotoğraflar olduğu ve art niyetli kişiler tarafından fotoğrafların üzerinde oynama yapılarak kullanıldığı tespit edilmiştir.

Hatay Mozaik Müzesinde bulunan ve restorasyonu yapılan İsis Mozaiğinde önceki dönemlerde uygulanmış olan vernik tabakası alınmış ve renklerde vernikten kaynaklanan sararma giderilmiştir. Dolayısıyla eski ve yeni fotoğraflar arasında renk farkı varmış gibi görülmektedir. Ancak işlemler tamamlandığında mozaik eski rengine tekrar kavuşacaktır."

"En üst düzeyde hassasiyet gösterilmektedir"

Teftiş Kurulu Başkanlığına iletilen konunun, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun tarafından bizzat yerinde incelendiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Süreç devam ederken ve teknik inceleme raporu tamamlanmadan Bakanlığımızı arayan Hürriyet gazetesi muhabirine, teknik incelemenin devam ettiği ve teknik inceleme sonucunda açıklama yapılacağı bildirilmiştir. Buna rağmen Hürriyet gazetesinde "Botokslu Mozaik" manşeti atılarak, bilimsel temele dayanmayan ve basın ahlakıyla bağdaşmayan haber yapılmıştır. Üstelik söz konusu gazetenin bağlı olduğu grubun internet üzerinden yayın yapan haber portalı radikal.com.tr'de yapılan haberde, mozaiklerin değişime uğramadığı, fotoğrafların değiştirilerek servis edilmiş olduğu ifade edilerek haber yalanlanmıştır. Aynı art niyetli tutuma müzenin kapatıldığına yönelik haberlerle devam edilmiş, ancak müze kesinlikle ziyarete kapatılmamıştır. Buna rağmen haberin aynı mantıkla ve art niyetle sürdürülmesini kamuoyunun takdirine bırakılmıştır."

Açıklamada, aynı hassasiyetin kamuoyunu yanıltan haberler yapan basın-yayın kuruluşlarından da beklendiği ifade edildi.

"Basın mensupları mozaikleri görüntüleyebilir"

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapılan inceleme sonucunda, mozaiklerde tahribatın oluşmadığının tespit edildiğini, konservasyonun sürdüğünü belirtti.

Basında kullanılan fotoğrafların, konservasyonun ilk aşamasında çekilmiş fotoğraflar olduğunu ifade eden Çelik, art niyetli kişiler tarafından fotoğraflarda oynama yapıldığının tespit edildiğini kaydetti.

Restorasyonu yapılan İsis Mozaiği'nde, önceki dönemlerde uygulanan vernik tabakasının alınarak, sararmanın giderildiğini anlatan Çelik, eski ve yeni fotoğraflar arasında renk farkı varmış gibi görüldüğünü, ancak çalışmalar tamamlandığında mozaiğin eski rengine kavuşacağını bildirdi.

Bakan Çelik, basın mensuplarının, Hatay Müzesi'nde iddia konusu olan mozaikleri görüntüleyebileceğini ifade etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler