O bankada skandal işlemler

Bank Asya’nın, bazı iş adamlarının adını ve bilgilerini izinsiz kullanarak paralel yapının kaynağı belirsiz para aktardığı belirlendi.

O bankada skandal işlemler
- A +

 

BDDK tarafından el konulan ve yönetiminin tamamı TMSF'ye devredilen Bank Asya'da eski yönetimin karıştığı usulsüz para trafiği MASAK'a takıldı.

Bank Asya'nın bazı iş adamlarının adını kullanarak paralel yapının yurt dışındaki derneklerine 'bağış' adı altında para aktardığı ortaya çıktı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK)'ın tespit ettiği şüpheli para aktarımları araştırılınca iş adamlarının bilgisi dışında isimleri kullanıldığı belirlendi.

PENSİLVANYA'DAKİ LEHİGH DİALAGUE CENTER'E GİTTİ

MASAK, Bank Asya üzerinden yurt dışında bulunan ve aralarında Pensilvanya merkezli Lehigh Dialague Center isimli merkezin de bulunduğu bazı dernek, vakıf ve kuruluşlara yüklü miktarda bağış adı altında para aktarıldığını belirledi. Durumu rapor haline getiren MASAK, bu şüpheli durumu Ankara Savcılığına bildirdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu; raporunda yer alan para transferlerini mercek altına alarak incelemeyi derinleştirdi.

İŞ ADAMLARI ŞOK OLDU

İş adamları; bulundukları illerin Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından emniyete çağrılıp ifadeleri alınınca asıl skandal patlak verdi. Bank Asya'nın bazı iş adamlarının adını kullanarak paralel yapının yurt dışındaki derneklerine 'bağış' adı altında yüklü meblağda paralar aktardığı anlaşıldı. Para transferini hangi amaçla yaptıkları ve Fetullah Gülen ile ilgileri araştırılan iş adamları; adlarının kullanıldığını, söz konusu para transferlerinin kesinlikle bilgileri dışında yapıldığını bildirdi. Şirketlerinin banka hareketleri ile özel bütün hesaplarının dökümlerini delil olarak gösteren iş adamları; Bank Asya yöneticileri ve çalışanları tarafından isimlerinin paravan olarak kullanıldığını dile getirdi.

MERKEZİ PENSİLVANYA'DA

Bank Asya eski yönetiminin karıştığı skandal yöntemle para transferi yapılan kuruluşlardan Lehigh Dialogue Center (Lehigh Diyalog Merkezi), Mayıs 2004'te Pensilvanya'da kuruldu. Lehigh Dialogue Center'in Başkanlığını Savaş Saymaz, Başkan Yardımcılığını Ramazan Tufan, Sekreterliğini ise Burak Cezik yapıyor. Resmi internet sitesindeki, 'About Us, Who We Are' başlıklı bölümde; bir grup gönüllü iş adamından oluştuğu bilgisi bulunuyor.

ARAŞTIRMA DERİNLEŞECEK

Adli kaynaklar; paralel yapının yurt dışındaki uzantısı durumunda bulunan dernek, vakıf ya da kuruluşlara Türkiye'den yapılacak kaynağı belirsiz para aktarımını yasal kılıfa sokabilmek için bu yönteme başvurduğu ifade ediyor. Herhangi bir şekilde söz konusu banka ile bu güne kadar yolu kesişmiş, kredi çekmiş, ya da hesap açtırmış iş adamlarının bilgileri kullanılarak yapılan para aktarımının büyüklüğü araştırmanın derinleştirmesiyle ortaya çıkacak.

SORUŞTURMA AÇILDI

Bank Asya hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan iş adamları; Lehigh Dialague Center'ın da aralarında bulunduğu dernek, vakıf ya da kuruluşlara “bağış" adı altında yapılan para transferlerinden kesinlikle bilgileri ve ilgileri olmadığını, böyle bir transferden emniyette önlerine konulan MASAK raporu ile haberdar olduklarını söylediler. İş adamları; şikayetçi olunca Bank Asya'nın eski yöneticileri hakkında “Güveni Kötüye Kullanmak" ve “Nitelikli Dolandırıcılık" suçları kapsamında soruşturma başlatıldı.Yenişafak

İlgili Haberler