'Nükleer anlaşma olmaması kötü bir anlaşmadan daha iyi'

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, İran ile nükleer müzakereler sonunda anlaşma yapılmamasının, kötü bir anlaşmadan daha iyi olacağını söyledi.

'Nükleer anlaşma olmaması kötü bir anlaşmadan daha iyi'
- A +

 

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, Birleşmiş Milletlerin (BM) 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ile Almanya'nın oluşturduğu 5+1 Grubu ve İran arasında kapsamlı anlaşma metninin yazımı amacıyla yürütülen müzakereler sürüyor.

Öğleden sonra 5+1 Grubu ülkelerinin dışişleri bakanları toplandı. Görüşmeye Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltereDışişleri Bakanı Philip Hammond, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Baodong katıldı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in diğer bakanlarla ikili görüşmeler yaptığı öğrenildi.

"BAZI ÇOK ZOR KARARLAR VE ZOR SEÇİMLERİ HEPİMİZİN YAPMASI GEREKECEK"

İngilitere Dışişleri Bakanı Hammond, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir anlaşmaya varılabilmesi için halen ciddi sorunların çözülmeyi beklediğini anlattı.

Hammond, "Daha önce çok kez söyledim ve bugün yine söyleyeceğim: Anlaşma yapılmaması, kötü bir anlaşma yapılmasından daha iyidir. Karşıya geçmemizi engelleyen kırmızı çizgiler var. Bazı çok zor kararlar ve zor seçimleri hepimizin yapması gerekecek" diye konuştu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini de dışişleri bakanlarıyla bugüne kadar yapılan çalışmaları gözden geçireceklerini ve çalışmaların birkaç gün içinde tamamlanmasını umduğunu dile getirerek, öngörülen zamana odaklandıklarını ifade etti. 

Müzakarelerin son aşamasına gelindiğini vurgulayan Mogherini, "Eğer bütün müzakereci taraflar son anda güçlü bir siyasi irade gösterirlerse, biz bir anlaşma yapabiliriz" ifadesini kullandı.

"KAPSAMLI BİR ANLAŞMA DÜNYA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Baodong da taraflar arasında bazı alanlarda sorunlar bulunduğunu ve bu sorunların zamanında çözülmesini umduğunu söyledi.

Tarafları talepleri konusunda esneklik göstermeye ve birbirlerinin endişelerini anlamaya davet eden Baodong, "Kapsamlı bir anlaşma sadece barış için değil, bütün dünya için çok önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.

"ZİRVENİN SON AŞAMASINDAYIZ"

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter-Steinmeier ise İran ile 5+1 grubu arasında yürütülen nükleermüzakereleri "zirveye tırmanmaya" benzetti. Sorunların çözülmesi için zamanın daraldığını hatırlatan Steinmeier, "Önümüzdeki sorunlar, 10 yıldan daha fazla zamandır büyüyen dağa benziyor. Şu anda bizler, zirveye tırmanmanın son aşamasındayız. Eğer hava değişmezse zirveye ulaşabiliriz ve çözüm bulabiliriz" dedi.

İsviçre'nin Lozan kentinde 2 Nisan'da varılan uzlaşmaya göre, 30 Haziran'a kadar kapsamlı anlaşma metninin tamamlanması gerekiyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler