Nüfus müdürlüğü yanınca...

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde 1940'lı yıllarda çıkan yangın nedeniyle kütükler kayboldu. Bu nedenle ilçede yaşayan 60 yaş ve üzeri vatandaşların doğum tarihleri 00.00 olarak kayıtlara geçti.

Nüfus müdürlüğü yanınca...
- A +

 

Antalya’nın 48 bin 134 kişilik nüfusa sahip olan Gazipaşa ilçesinde, nüfusun yüzde 5’lik bölümü doğum tarihinin gün ve ay bölümünü bilmiyor. 1940’lı yıllarda Alanya ilçesine bağlı olan Gazipaşa’nın, o yıllarda Alanya Nüfus Müdürlüğü’nde çıkan yangın sonrası kütükleri yanarak kaybolmuştu. Kütüğü yanan kişilerin yenilenen bilgileri ise kişilerin beyanına göre doldurulmuştu. Bu nedenle ilçede ikamet eden 60 yaş ve üzeri vatandaşların neredeyse tamamının, doğum tarihleri gün ve ay olarak bilinmiyor.

Gazipaşa İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre Gazipaşa’da 60 bin açık, 30 bin kapalı olmak üzere toplam 90 bin kayıt bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre ilçede 60 yaş üzeri 6 bin 596 kişi yaşıyor. Bu rakamın neredeyse tamamı doğum tarihlerinin gün ve ay bölümünü bilmiyor.

DİPLOMA ALIRKEN KİMLİK ÇIKARILDI 

Nüfus cüzdanının doğum tarihi bölümünde "00.00.1943" yazan emekli öğretmen Ahmet Çetin, kimliğinde yazan doğum tarihinin gerçeği yansıtmadığını, gerçek doğum yılını ve gününü bilmediğini söyledi. Geçmişte hükümet konağında çıkan yangın sonrası kütük bilgilerinin zayi olduğunu belirten Çetin, "Devlet, köylere belirli heyetler göndermiş. Vatandaş huzura çağrılmış. Göbeklerine, parmaklarına, burunlarına bakılarak belli bir yaş yazılmış. Benimki öyle olmadı. Ben ilkokula giderken nüfus cüzdanı sorulmadı. Diploma alırken bana kimlik çıkarıldı. Kanuni işlemlerimizde doğum tarihimiz 1 Temmuz olarak kabul ediliyor" dedi. Hayatında hiç doğum günü kutlamadığını belirten Çetin, doğum gününün gün ve ayını bilmediği için burcunu da bilmediğini söyledi.

NÜFUS CÜZDANLARINDA TARİH YAZIYOR 

Doğum gününüi bilmeyenlerden arasında bulunan 1944 doğumlu emekli öğretmen Zeki Özdemir de kendisi gibi ilçede çok sayıda vatandaş olduğunu söyledi. 1944 doğumlu ve üzeri olan kadın erkek çok sayıda kişinin doğum tarihini gün ve ay olarak bilmediğini söyleyen Özdemir, "Duyduğum kadarıyla geçmişte nüfus müdürlüğünde çıkan yangın sonrası 1944 ve yukarısı kadın, erkek fark etmiyor, doğum tarihini tam olarak bilmiyor. Bu yangının ardından nüfus cüzdanlarımızda sadece yılı yazıyor" diye konuştu.

BOŞ OLDUĞUNU FARKETMEMİŞ 

Mehmet Ali Çiviler ise kimliğinde doğum tarihinin gün ve ay bölümünün boş olduğunu fark etmediğini söyledi. Gündelik hayatından herhangi bir zorluk yaşamadığı için bunu farketmediğini belirten Çiviler, doğum gününü bilmediğini söyledi. Mehmet Ali Çiviler’in eşi Ünzile Çiviler de bu durumu hiç fark etmediklerini dile getirdi.

"BİZE BAŞVURSUNLAR" 

Konuya ilişkin açıklama yapan Gazipaşa Nüfus Müdürü Gülay Erkün, geçmişte yaşanan nüfus müdürlüğündeki yangının ardından kişilerin beyanına göre doğum tarihlerinin yazıldığını söyledi. Erkün, "Genel Müdürlüğümüz 7 Temmuz 2006 yılında çıkardığı 5490 sayılı nüfus kanunun 39. Maddesi gereğince, bu durumda olanların yıl ortası baz alınarak nüfus kayıtları düzenleniyor. Bu durumdaki kişilerin bizlere başvurarak, yeni kimliklerini almaları gerekiyor. Ayrıca sistem üzerinde 1337, 1338 gibi hicri doğum tarihli kişilerin doğum tarihleri de miladi takvime çevriliyor.

Bu durumda olan kişi sayısının 5-6 bin kişi olduğunu tahmin ediyorum. Bu kişiler zaman zaman resmi işlerinde zorluklar yaşıyorlar. Böyle bir durumla karşılaşmak istemeyenlerin bizlere başvurmaları yeterli" diye konuştu. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler