New York'ta Türk Günü balosu

Türk- Amerikan Dernekleri Federasyonu'nun (TADF) düzenlediği Türk Günü Balosu, New York'a mehteran takımının katılımıyla gerçekleşti.

New York'ta Türk Günü balosu
- A +

 

Bu yıl 34'üncüsü düzenlenecek Türk Günü Yürüyüşü öncesi düzenlenen baloda sahne alan Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı mehteran birliği, büyük ilgi topladı. Times Meydanı’ndaki Sheraton Oteli’nde düzenlenen galada mehteran takımı çaldığı marşlarla katılımcılardan tam not aldı.

Galaya CHP Milletvekili Kamer Genç, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, TADF Başkanı Atilla Pak, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Genel Sekreteri Ramil Hasanov'un yanı sıra New York ve New Jersey'de yaşayan Türkler katıldı.

Galada konuşma yapan Büyükelçi Çevik, New York’ta bu yıl 34’üncüsü gerçekleşecek olan geleneksel Türk Günü Yürüyüşü’nün önemine dikkat çekerek, “Türk- Amerikan toplumunun kıymetli mensupları; hangi siyasi görüşü taşırsak taşıyalım, hangi dini inancı benimsersek benimseyelim, hangi etnik kökenden gelirsek gelelim, büyük bir milletin ferdi olduğumuz için gurur duymalı, birlik ve beraberliğimizi her zamanki gibi korumalıyız” diye konuştu.

Başkonsolosu Yalçın ise, Türk Günü Yürüyüşü’nün, Türk toplumunun çözülmez varlığını dünyaya göstermek için önemli bir fırsat olduğunun altını çizerek “Yarın dünyanın en önemli merkezlerinden olan New York sokaklarında taşıyacağımız bayraklarımız gururla dalgalanacaktır."dedi. Mehter takımının göz kamaştıracağını belirten Yalçın "Soydaş, akraba ve kardeş toplumlar da bizlerle birlikte kol kola yürüyüşümüze katılacaktır. Bu görkemli tören, birlik ve beraberliğimizin, hangi görüş ve düşünceden olursa olsun toplumumuzun çözülmez varlığını dünyaya göstermek için önemli bir vesiledir” diye konuştu.

TADF Başkanı Pak ise konuşmasında; amaçlarının Amerika'daki Türk toplumunda birlik ve beraberliğin sağlanması olduğunu söyledi. Daha sonra sahne alan Beşiktaş Belediyesi Oyun Gençlik ve Spor Kulübüne bağlı halk oyunu ekibi performansı ile göz doldurdu. Katılımcıların zaman zaman oyun grubuna eşlik ederek oynamaları ise dikkat çekti.

Programda sahne alan sanatçılar İzzet Yıldızhan, Murat Çelik ve Hayal seslendirdikleri şarkılarla gece renk kattı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler