Nazmiye Demirel neden hiç konuşmadı?

 Bu sabaha karşı vefat eden Süleyman Demirel'in 2013'te vefat eden eşi Nazmiye Demirel siyasi tarihimizin belki de en az konuşan lider eşiydi.

Nazmiye Demirel neden hiç konuşmadı?
- A +

 

Nazmiye Demirel'in 'suskunluğu'nun nedeni ise verdiği tek röportajın ardından yaşananlardı. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in siyasi hayatı boyunca yanında yer alan eşi Nazmiye Demirel her zaman 'suskunluğu'yla hatırlandı. Çünkü gazetecilere hiç konuşmadı, çok zorda kaldığında ise, "Süleyman Bey'in yanıt vermesi daha doğru olur" diyerek topu eşine attı.

Nazmiye Demirel'in bu suskunluğu nedeni 2013 yılındaki vefatının ardından Sabah yazarı Yavuz Donat tarafından şöyle anlatılmıştı: Nazmiye Demirel "Medyada sık görünen bir lider eşi değildi" denildi... "Doğru." "Medyaya hiç konuşmadı, hiç röportaj vermedi" denildi... "Yanlış." Sadece "Bir kez" konuştu. Ama konuştuğuna konuşacağına "Bin pişman oldu." Sonra da "Ağzına kilit vurdu... Sustu.

İLK VE BELKİ DE TEK RÖPORTAJ 

Hayat Dergisi... Bir zamanlar "Çok popülerdi." 1960'lı yılların "İkinci yarısıydı." "Genç Demirel'in" ilk Başbakanlık dönemiydi.

Rahmetli gazeteci Şemsi Kuseyri de Hayat'ın Ankara Temsilcisi'ydi.

Başbakan'ın eşiyle röportaj yaptı... Sorduğu sorular arasında "Demirel'in geliri" de vardı.

Nazmiye Hanım "Gelir, ailenin geliri" diye yanıt verdi: - Ailenin geliri aileye aittir... Aile içinde ayrı gayrı yoktur.

Demeç yayınlanınca... Kızılca kıyamet koptu. İşte o günden sonra Nazmiye Demirel hiç ağzını açmadı... Gazeteye, TV'ye hiç çıkmadı.

'KONUŞSA NE OLUR?' DİYE SORDUM

Çankaya Köşkü'nde, Cumhurbaşkanı Demirel'le kahvaltı ediyordum. Bir ara söz "Medyadan" açıldı... Nazmiye Hanım ile röportaj yapmak için "Başvuranlardan... Israrla randevu isteyenlerden." "Sayın Cumhurbaşkanım" dedim: - Hanımefendi neden medyaya kapalı?.. Konuşsa ne olur? Demirel "Hayat Dergisi olayını" hatırlattı... Ve şunları söyledi: * Biz Anadolu insanıyız.

* Hanım büyük bir samimiyetle ve iyi niyetle, aile içinde ayrı gayrı olmadığını söyleyince... Vay efendim!.. Aleyhimize bir kampanya başladı. * Sonra bir dava sırasında hanımın o sözleri karşımıza çıkarıldı.

* O gün bu gün... Bizim Hanım medyaya konuşmuyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler