NATO'yu Türkiye koruyacak

NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'nin (SNMCMG-2) komutası, İtalya'dan Türkiye'ye geçti.

NATO'yu Türkiye koruyacak
- A +

 

Üye ülkeler tarafından bir yıl süreyle komuta edilen SNMCMG-2 Komutanlığı görevi, Erdek Deniz Üs Komutanlığı Mayın Filosu Komutanlığında düzenlenen törenle Türk Deniz Kuvvetlerinden Deniz Kurmay Albay Ramazan Kesgin tarafından devralındı.

Törende, komuta kontrol gemisi olarak görev yapacak TCG Barbaros fırkateyninin yanı sıra İspanya Deniz Kuvvetlerinden SPS Tajo ile Türk Deniz Kuvvetlerinden TCG Enez hazır bulunduruldu.

Deniz haydutları ve insan kaçakçılığı

Hollanda Deniz Kuvvetlerinden, NATO Deniz Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğamiral Arian Minderhoud, törende yaptığı konuşmada, NATO'nun her zaman olduğu gibi üye ülkelerin güvenliğine kendini adadığını söyledi.

Minderhoud, görev grubunun, NATO'nun birliği, bağlılığı ve azminin görünür güvencesi olmaya devam edeceğine inandığını vurguladı.

Bir soru üzerine Minderhoud, görev grubunun deniz haydutlarıyla mücadele etmeyeceğini, bununla NATOiçindeki başka ekiplerin ilgileneceğini anlatarak, "İnsan kaçakçılığı olayı herkesin sorunudur. Ticari, özel ve savaş gemisi olabilir. Her kaptanın bu olaya müdahale etmesi insanlık sorumluluğudur" ifadesini kullandı.

SNMCMG-2'nin eski komutanı İtalya Deniz Kuvvetlerinden Albay Giovanni Piegaja ise her türlü zorlu harekata hazır olan grubu Türk meslektaşına teslim etmekten gurur duyduğunu bildirdi.

Görevlerini başarıyla tamamladıklarını ifade eden Piegaja, "Eminim ki üye ülkelerin ortak savunmaya ve birliğe olan inancını pekiştirerek ve denizlerdeki güvenliği artırarak NATO'nun denizlerdeki görünürlüğüne katkı sağladık" diye konuştu.

Piegaja, görev süreleri boyunca olumsuz bir durumla karşılaşmadıklarını belirtti.

Kesgin de personel ve kendisinin iyi hazırlandığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Görev grubu komutası bu yıl bize geçiyor. Türkiye olarak bir yıl süreyle görevi üstlenmiş oluyoruz. Görev grubunun komutanlığını yapacağım. Bu görev için karargahım olarak iyi hazırlandık, en iyi şekilde ülkemizi temsil edecek ve NATO'nun gücünü, kararlığını denizlerde göstermek üzere hazır ve inançlı bir şekilde görev yapacağız. NATO'nun, oluşabilecek tehditler karşısında her an hazır bir şekilde kuvvet görevi yürüteceğiz. Görev kontrol gemimiz TCG Barbaros olacak. Enez de görev grubunda olacak. Diğer ülkelerin gemilerinden de katkı alacağız. Romanya, Yunanistan, Almanya ve İspanya'dan belirli dönemlerde gemiler gruba katılacak."

Denizlerde NATO gemilerini mayınlara karşı koruyan grup, 1999 yılından bu yana faaliyetlerini yürütüyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler