Narman Peribacaları'nı gördünüz mü?

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından 2012 yılında Dünya Geçici Miras Listesi'ne alınan Narman Peribacaları, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Narman Peribacaları'nı gördünüz mü?
- A +

 

Ülkenin önemli turizm bölgelerinden Kapadokya'ya benzerliğiyle dikkati çeken ve "Kırmızı Periler" diye de adlandırılan Narman Peribacaları, görünümüyle görsel bir şölen sunuyor.

Kırmızı peribacaları, Narman Belediyesi, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ile diğer ilgililerin tanıtım amaçlı yürüttüğü çalışmalar sayesinde her geçen gün daha fazla yerli ve yabancı turistin uğrak yeri haline geldi.

Narman Belediye Başkanı Yücel Ahmet İşleyen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, barındırdığı doğal güzellikle buranın önemli bir turistik merkez olduğunu ve vatandaşların ilgisinin günden güne arttığını belirtti.

Bölgenin benzerinin ABD'nin Arizona Eyaleti'nde olduğunu ve büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunu anlatan İşleyen, "En önemlisi de dünya miraslar listesinin 27'nci sırasında UNESCO'nun kabul ettiği bir bölgedir" dedi.

Doğayı koruma mecburiyetinde olduklarını ve bu nedenle peribacalarıyla ilgili şu anda herhangi bir çalışma yapmadıklarını anlatan İşleyen, Avrupa Birliği'ne sundukları birçok proje olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"UNESCO ve İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeki (İTÜ) bir heyetin çalışmaları neticesinde bir yapılaşma olmayacak şekilde projelendirmeler yapılıyor. Burası 62 kilometrekare alan ve 3 ayrı vadiden oluşuyor. Bu alanın dışında günübirlik tesis kurma planlarımız var. Burasıyla ilgili ciddi, profesyonel ve uluslararası boyutta çalışmalarımız sürüyor. Özellikle buranın tanıtımı bizim için önemli ve bu kapsamda çalışmalarımız oldu. Bölgeye gelen turistlerin ağırlanması hususunda neler yapacağımızın projesi, tasarısı var ama onay bekliyoruz."

Hizmetiçi eğitim semineri için Osmaniye'den Erzurum'a geldiğini anlatan Hüseyin Köksal da peribacalarının sadece Ürgüp Göreme'de olduğunu düşündüğünü, Erzurum'da da böyle bir güzelliğin bulunduğunu duyduğunda çok şaşırdığını söyledi.

Narman peribacalarının ''harika'' bir manzaraya sahip olduğunu ve çok beğendiğini anlatan Köksal, "Burayı bütün Türkiye'nin bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir şeyin burada olduğu bilmek hem sevindirici hem de şaşırtıcı. Herkesin burayı görmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Yorum Ekle