MüzeKent Bursa, dünyaya örnek oluyor

Bursa.com’un en çok izlenen programlarından biri olan Bursa’nın Öncüleri, her pazartesi olduğu gibi bu hafta da önemli bir konuğu Bursa.com ve web.tv izleyicisiyle buluşturdu. Bursa.com’a konuk olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, MüzeKent olma yolunda yapılan yatırımların arttığını ve müzecilik anlamında Bursa’nın dünyaya örnek teşkil ettiğini ifade etti.

MüzeKent Bursa, dünyaya örnek oluyor
- A +

 

Berk DEMİRPOLAT/BURSA.COM

Bursa.com’a konuk olan ve müzeler hakkında önemli açıklamalar yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da müzelere verilen değeri şu sözleri ile anlattı, “Müzeler kentler için önemli bir değer, medeniyetler için de belleğimiz, hafızamız ve tabi birikimlerimizin yansıdığı sistemlerdir. Bursa, medeniyetlerin yatağı, bu bağlamda Bursa’da müzeler ve müzecilik oldukça önemli ve kent kültürüne katkıları olan şeyledir”.

Bursa, birikimi olan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve özellikleri olan bir kentimizdir diyen Recep Altepe, “Yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle, anıtlarıyla Bursa, en güzel şekilde en eski medeniyetlerin izlerini bile ortaya koyuyor. Bizler de böyle bir kentte yaşamanın ayrı bir mutluluğunu yaşıyoruz. Böyle bir kentte, bir kültür bir tarih başkentinde tabi ki yöneticilik yapmak da bizler için büyük bir onur” dedi.

Yıllar içinde çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan kentin, her medeniyete ait bir izi de içinde barındırdığına değinen Altepe, “Bursa’da 8 bin yıl öncesine dayanan bir yerleşim var, köklü ve korunmuş bir tarih var. 2300 yıl önce kurulan surlar bugün gün yüzüne çıkıyor. Bir yandan yer üstündeki yapıar ayağa kaldırılırken bir yandan yer altındaki eserleri ortaya çıkarıyoruz, üzerlerindeki sonradan yapılan binaları yıkıyoruz, birer birer artık bunlar da ortaya çıkmaya başladı. Tarih şehri Bursa, Müze Kent Bursa canlanıyor” ifadelerini kullandı.

Bursa’nın yalnızca Dünya Sağlıklı Kentleri’nin ve Dünya Tarih Kentleri’nin değil, aynı zamanda müzeler ile ilgili de önemli bir öncü olduğunun altını çizen Altepe, “Bursa şu an önemli bir örnek teşkil ediyor. Diğer alanlarda olduğu gibi öncülük etme ve örnek olma özelliği var. Daha önce Karagöz Müzesi vardı, Büyükşehir Belediyesi olarak UNESCO’ya bu müzeyi ve bu değeri tescil ettirdik ve artık bu değer bize ait, kabul görmüş bir miras niteliğinde. Bir diğeri de Kent Müzesi. Türkiye’nin de ilk kent müzelerinden biri olma özelliğine sahip. Burada kentimizle ilgili tüm sunumlar, birikimimiz ve kentimizin tüm altyapısı ile ilgili sanat şehri ve üreten şehir Bursa’ya ait değerler mevcut” diye konuştu ve şunları da sözlerine ekledi, “Burada binlerce yıl, birçok medeniyet yaşamış. Ama insanlık hep aynı kalmış. Burada binlerce yıl öncesine ait o kadar çok şey bulunmuş ki, baktığımız zaman aynı şeyleri bugün de yaşıyoruz”

Türkiye’de açılmak istenen her Kent Müzesi için destek sağladıklarını ve sağlamaya devam edeceklerini ifade eden Altepe, “Nerede bir kent müzesi yapılacaksa, Bursa’nın o müzeye desteği vardır ve olacaktır” diye konuştu.

Ayrıca Altepe devam eden çalışmalarla beraber, Bursa’da, şu an Büyükşehir Belediyesi’ne ait 11 olan müze sayısının, 3 yıl sonra 22 olacağının da müjdesini verdi.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ