“Mutlaka sahur yapın”

Ramazan ayında yaklaşık 17 saatlik açlık ve susuzluk haline dikkat çeken uzmanlar, mutlaka sahur yapılması konusunda uyardı.

“Mutlaka sahur yapın”
- A +

 

Özel Medicabil Hastanesi Diyetisyeni Veysel Ciğerli, Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çekti. Bireylerin yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivitelerine göre günlük almaları gereken enerji, karbonhidrat, yağ, protein oranlarının korunması gerektiğini ifade eden Ciğerli, “Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmeliyiz ve bunu et, yumurta, kuru baklagiller grubu, sebze meyve grubu, süt ve süt ürünleri grubu ile ekmek tahıl grubu gibi besinlerden yeterli miktarlarda tüketerek sağlamalıyız.” dedi.

Günlük yaklaşık 17 saat aç ve susuz kalındığını vurgulayan Ciğerli, şu uyarılarda bulundu: “Bu durum metabolizmamız üzerine etki ederek yavaşlamasına neden olur. Sonuçta iftarda fazla yemek yemenin aşırı kalori alımının vücudumuzda yağ olarak depolanmasına neden olup kilo almak kaçınılmaz olur. Ramazan ayında şüphesiz ki en sevdiğimiz öğün iftardır. Fakat en önemli öğün sahurdur. Oruç tutanların mutlaka imsak vaktine yakın bir zamanda sahur yapmaları sağlığın korunması için önemlidir. Sahur yapmadan tutulan oruç bitkinlik, sinirlilik, baş dönmesi ve aşırı susama gibi sorunlara yol açar.”

PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENİN

Sahurda protein ağırlıklı beslenmek gerektiğini kaydeden Ciğerli, şöyle devam etti: “Protein içeriği yüksek besinlerin tok tutucu özelliği vardır. Yumurta, süt, peynir, ceviz, az tuzlu zeytin ile birlikte hafif bir kahvaltı yapılmalı veya çorba, sebze yemeklerinden oluşan bir öğün tercih edilmelidir. Vücut direncini arttırmak ve vücuda yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyveler sık tüketilmelidir. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketilmesi daha uzun süre tok kalmamızı sağlayacaktır. Sahur vakti en az 4 bardak su tüketilmelidir. Sahurda aşırı yağlı, tuzlu, şekerli ve unlu gıdalardan uzak durulmalıdır.”

İFTARDA NELER TÜKETİLMELİ?

Ramazanın yemek kültürü açısından en bilinen özelliğinin sofralardaki çeşitlik olduğunu söyleyen Ciğerli, “Uzun süre açlık durumundan dolayı iftar saatinde kan şekeri çok düşük seviyede olduğundan aşırı yemek tüketme isteği doğmaktadır. Yapılan hatalardan biride hızlı ve aşırı yemek tüketmektir. İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanmalı, 15 dakika sonra az yağlı et yemeği veya sebze yemeği ile devam edilmesi uygundur. Beyaz ekmek, pirinç pilavı glisemik indeksi yüksek olan besinler yerine bulgur pilavı, tam tahıllı ekmek, kepekli makarna gibi posa yönünden zengin besinler tercih edilmelidir. Bu besinlerin yanında mutlaka protein ve kalsiyumdan zengin olan yoğurt veya ayran tüketilmelidir. İftar ve sahur arasındaki sürede beslenmeye önem vermek oruç tutulan saatlerde daha rahat olmamızı sağlar.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler