Müteahhitt ortadan kayboldu, daire sahipleri mahkemelik oldu

Kocaeli'nin Darıca İlçesi'nde 15 yıl önce yapımına başlanan, daha sonra müteahhittin bırakıp gittiği 6 katlı bina buradan daire ve dükkan alanlarla toprak sahibi arasında paylaşılamadı. Toprak sahibi, tapusu olmayan dükkan ve dairelerin boşaltılması için mahkemeden tahliye kararı aldırırken, buna tepki gösteren daire ve dükkan sahipleri binanın tapusuz ve iskansız kaçak bina olduğunu belirterek belediyeye başvurup yıkım kararı çıkarttırdı.

Müteahhitt ortadan kayboldu, daire sahipleri mahkemelik oldu
- A +

 

Darıca İlçesi İstasyon Caddesi'nde 15 yıl önce toprak sahibi Mehmet Yıldız tarafından, müteahhit Hasan Çelik'e verilen arazi üzerine ev dükkanlar yapılması için başlayan inşaat, müteahhitin ekonomik nedenlerle işi bırakıp ortadan kaybolmasıyla yarıda kaldı. Müteahhit kayıplara karışmadan önce burada 10'un üzerinde daire ve dükkanı sattı. Müteahhit ile toprak sahibi birbirleriyle davalık olurken, bunları satan alanlar da binayı kendi imkanları ile tamamlayıp yerleşti. Ancak, toprak sahibi Mehmet Yıldız, müteahhidin kaçması ardından binayı kendi imkanları ile bitirdiğini belirterek, daire ve dükkan sahipleri hakkında tahliye davası açtı.

Birkaç yıldan bu yana devam eden dava ardından tapuları olmadığı gerekçesiyle mahkeme bina sakinlerini haksız buldu. İtilafa düşen taraflar da daha sonraki görüşmelerde de uzlaşamayınca bu defa daire ve dükkan sahipleri toprak sahibine kızarak, Darıca Belediye'sine başvurup kendileri de içinde oturdukları binaya iskanı olmadığı için yıkım kararı çıkartılmasını sağladı.

Mahkeme kararıyla tahliye girişiminde bulunulan binaya polis nezaretinde gelen toprak sahibi Mehmet Yıldız'ın avukatları, müteahhide para ödeyip bunları satın aldıklarını söyleyen sakinlerle yaptıkları görüşmelerin ardından boşaltma işlemini bayramdan sonraya bıraktı. Binanın en alt katındaki dükkanda ayakkabıcılık yapan Ali Şen ise, bayram öncesi kendilerine yapılanların insanlığa sığmayacağını ifade ederek, kendi kullandığı forklift aracıyla dükkanın merdivenlerini kırmaya başladı. İşyerini boşaltacağını ancak, kimseye de bırakmayacağını dile getiren Ali Şen gerekirse dükkanı ateşe vereceğini ifade etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler