Müslümanlara "doğum" yasağı

Myanmar'da doğum kontrol yasası yürürlüğe girdi. Milliyetçi Budist rahiplerin, Arakanlı Müslüman azınlığın hızla çoğalmasını önlemek için söz konusu yasayı çıkarttığı iddia edildi. Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık hakkı vermeyen Myanmar, onları göçe de zorluyor.

Müslümanlara "doğum" yasağı
- A +

 

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein'in onayıyla yürürlüğe giren doğum kontrol yasasının arkasında milliyetçi Budist rahipler bulunuyor.

Cinsiyet ve ırk ayrımı içermesi nedeniyle insan hakları örgütlerinin karşı çıktığı "Nüfus Kontrolü Sağlık Bütçesi" yasasıyla Arakanlı Müslüman nüfusun kontrol altında tutulmak istendiği iddia edildi.

Kadın örgütleri ve insan hakları kuruluşlarının etnik ayrımcılık yaptığı için tepkisini çeken yasaya göre, kadınların doğumdan sonra yeniden çocuk yapması için en az 3 yıl beklemesi gerekiyor.

ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Antony Blinken, Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein'le görüştü. Blinken, doğum kontrol yasasını eleştirdi. 
Hafta sonu Myanmar'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Antony Blinken, "Nüfus Kontrolü Sağlık Bütçesi" yasasının "derin endişe" yarattığını söyledi. Blinken söz konusu yasanın Myanmar'da etnik ve dinler arasındaki ayrımcılığı körükleyeceği uyarısında bulundu.

Myanmar'da Arakanlı Müslümanlar başta olmak üzere etnik azınlıklara yönelik çok sayıda şiddet olayı yaşanıyor. Ocak ayında insan hakları örgütlerinin yayımladıkları raporda Myanmar'da çıkarılan yasaların uluslararası
standartlara göre düzenlenmesine vurgu yapılmıştı.

"Bütün vatandaşların dinleri açıkça ifade etme ve yaşama özgürlüğüne" sahip olması gerektiği vurgulanan raporda din, aile planlaması ve evliliğin kişilerin özel yaşantılarına ilişkin konular olduğu, hükümetlerin kanunlar çıkar arak insanların bu özel alanına girmemesi gerektiği ifade edilmişti.

Myanmar, Arakanlı Müslümanların hızla çoğalmalarını önlemek için doğum kontrol yasası çıkardı. Yasa kadınlara 36 ayda bir doğum izni veriyor. 

28 GİZLİ KAMPTA 139 TOPLU MEZAR

Myanmar'da vatandaşlık hakkı verilmeyen Arakanlı Müslümanların bu ülkeye terk ettikten sonra yaşadıkları dram da devam ediyor. Malezya'nın kuzeyinde insan kaçakçılarına ait olduğu belirtilen 28 kampta 139 toplu mezar ortaya çıkarıldı.

Malezyalı polis yetkilisi Halid Ebubekir, bölgede 11 Mayıs'tan bu yana sürdürülen operasyonlarda 139 mezar bulunduğunu söyledi. Bazı mezarlarda birden fazla cesedin yer aldığını kaydeden Halid, cesetlerin çıkarılması ve soruşturmanın yürütülmesi için bölgeye bazı uzmanların gönderildiğini belirtti.

Halid, "Bölgede ortaya çıkarılan kampların büyük olanlarında yaklaşık 300'er kişinin kaldığı sanılıyor" dedi.

Mezarlar, Tayland'da bulunan toplu mezarların çok yakınında yer alıyor. Dün Malezya İçişleri Bakanı Zahid Hamidi, Tayland sınırına yakın Padang Besar kenti yakınlarında insan kaçakçılarına ait kamplar ve toplu mezarlar bulunduğunu açıklamış ancak sayı vermemişti.

Tayland'dan sonra Malezya'da da kaçak göçmenlere ait toplu mezarlar bulundu. 

KAMPLARDA 32 CESET BULUNMUŞTU

Tayland'ın güneyindeki Songkhla eyaletinde 1 Mayıs'ta insan kaçakçıları tarafından kurulan gizli kamplar bulunmuş, polisin kamplarda yaptığı aramada 32 Arakanlı Müslümana ait cesetler ortaya çıkarılmıştı.

Malezya'da ortaya çıkarılan toplu mezarlardaki cesetlerin de Arakanlı Müslümanlar ve Bangladeşli göçmenlere ait olduğu belirtiliyor.

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françis açık denizde yaşam savaşı veren Arakanlı Müslümanlar için derin endişe duyduğunu söyledi. 

PAPA'DAN ARAKANLI MÜSLÜMAN AÇIKLAMASI

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françis de, Myanmar'daki zulümden kaçan ve açık denizde yaşam savaşı veren Arakanlı Müslümanlar için derin endişe duyduğunu söyledi.

Vatikan'da pazar günleri Aziz Petrus Meydanı'na bakan çalışma ofisinin penceresinden Angelus Duası'nı yapan Papa, "Andaman Denizi'ndeki, Bengal Körfezi'ndeki Rohingyaların durumunu büyük endişe ve yürek acısıyla takip
ediyorum" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler