Mursi'ye idam kararı protesto edildi

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam kararı, çeşitli kentlerde protesto edildi.

Mursi'ye idam kararı protesto edildi
- A +

 

Van Hz. Ömer Camisi'nde kılınan ikindi namazı sonrası avluda toplanan Müslüman Kardeşlerle Dayanışma İnisiyatifi üyeleri ve vatandaşlar, Mısır'da darbeyle görevden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Hayati Beyde, grup adına yaptığı açıklamada, "Dünyanın gözü önünde, Adeviye Meydanı'nda 6 bin kişiyi şehit eden darbeci zalimler, şimdi ise Mısır'ın halkların oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi ve dava arkadaşlarını idam etmeye hazırlanıyor" dedi.

Diyarbakır

Diyarbakır'da, aralarında Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der), Mustazaflar Cemiyeti ve Memur-Sen'in de bulunduğu 72 sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan bir grup, AZC Plaza önünde bir araya geldi.

Ellerinde "Darbeciler yenilecek İslami hareket kazanacak" ile Rabia simgesinin yer aldığı dövizleri taşıyan grup, sık sık "tekbir" getirerek, Sisi aleyhinde slogan attı.

Diyarbakır Değerlerini Koruma Derneği Başkanı Recep İdikut, grup adına yaptığı açıklamada, Mısır'daki idam kararlarının hukuki değil, siyasi olduğunu söyledi.

Batman

Özgür- Der öncülüğünde birçok sivil toplum kuruluşu üyesi Atatürk Parkı'nda bir araya geldi. 

Özgür-Der Batman Şube Başkanı Mehmet Şat, yaptığı açıklamada, Mursi'ye verilen idam kararını protestoetmek için toplandıklarını belirterek, Sisi ve onunla birlikte hareket edenleri lanetlediklerini ifade etti.

Kahramanmaraş

Trabzon Caddesi Özel İdare İş Merkezi önünde toplanan kalabalık, burada bir süre slogan atarak, Abdulfettah el-Sisi yönetimini protesto etti.

"Zulme boyun eğmeyen, haktan taviz vermeyen öncülere bin selam" pankartını taşıyarak, Ulu Cami önüne kadar yürüyen kadın ve çocukların da katıldığı grup,  ellerinde Türkiye ve Mısır bayraklarıyla "Darbeciler İhvan'ı yargılayamaz", "Müslüman zulme boyun eğmez", "Seyyid Kutub, El-Benna, Selam olsun İhvan'a", "İhvan'a selam direnişe devam", "Katil Sisi, Katil Esed", "İslami hareket engellenemez" sloganları atarak, Mursi'ye verilen idam cezasına tepki gösterdi.

Kahramanmaraş Platformu Dönem Sözcüsü Yusuf Bülbül, grup adına yaptığı açıklamada, dünya hukuk tarihinin "en utanç verici, en vahşi, en alçakça ve en ahlaksızca" verilmiş idam kararlarını protesto etmek için toplandıklarını söyledi.

Manisa

Manolya Meydanı’nda toplanan Manisa Sivil Dayanışma Platformu (MASİDAP) üyeleri, slogan atarak Mursihakkındaki idam kararına tepki gösterdi. 

Platform adına gazetecilere açıklama yapan Manisa Genç Memur Sen İl Temsilcisi Mesut Öner, idam kararına karşı Avrupa ülkelerinin sessiz kaldığını ifade etti.

Kastamonu

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Senatosu, idam kararını kınadı.

Setato'dan yapılan yazılı açıklamada, Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle vazifesinden uzaklaştırıldığı ve haksızca cezaevine konularak, temel hak ve hürriyetlerinden mahrum bırakıldığı belirtildi.

Kütahya

Türkiye Gönüllü Teşekküler Vakfı Kütahya Şubesince oluşturulan Rabia Platformu üyeleri, Karagöz Camisi önünde bir araya gelerek kararı kınadı.

Grup adına açıklama yapan Vakıf Başkanı Nazif Kocaçoban, halkın iradesine rağmen ordunun cumhurbaşkanı atama ve hükümet oluşturma yetkisinin bulunmadığını belirtti.

Yorum Ekle