Mürşitpınar Sınır Kapısı "yeni yüzüne" kavuştu

Suriye'nin Kobani bölgesindeki çatışmalar sırasında hasar gören sınır kapısı yenilenerek, demir ve raylı sistemle güçlendirildi.

Mürşitpınar Sınır Kapısı "yeni yüzüne" kavuştu
- A +

 

Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) bölgesindeki çatışmalar sırasında hasar gören Mürşitpınar Sınır Kapısıyenilendi.

Suruç ilçesindeki sınır kapısı, terör örgütü DAEŞ ile bazı Kürt gruplar arasında yaklaşık 8 ay önce başlayan çatışmalar nedeniyle zaman zaman seken mermiler ile şarapnel parçalarına hedef oldu.

Bölgedeki çatışmaların ardından hayatın yavaş yavaş normale döndüğü Kobani'ye yaklaşık 100 metre mesafede bulunan çelik sınır kapısı yeni düzenlemeyle demir ve raylı sistemle güçlendirildi.

Sınır tellerin değiştirildiği saha 16 bölgedeki kamera ile 24 saat izlenmeye başladı. 

Öte yandan kapıda parmak izi yönteminin faaliyete geçirilmesi için de çalışmalara hız verildi.

Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtlerin gruplar halinde geçiş noktası olan kapı, Kobani'ye gönderilen insani yardımlarında geçişine ev sahipliği yapıyor.

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınır kapısının özellikle savaş döneminde önemli bir insanlık misyonunu yerine getirdiğini söyledi.

Kapıdan şu ana kadar bin 600'ü aşkın yaralının tedavi amacıyla Türkiye'ye alındığını belirten Çiftçi, Kobani'de imkanların yetersizliği nedeniyle sağlık problemi olanların da alınmaya devam ettiğine dikkati çekti.

Sınır kapısını güçlendirme çalışmalarının süreceğini aktaran Çiftçi, şöyle devam etti:

"Sıfır noktasındaki Mürşitpınar Tren İstasyonu'nun onarılması ve diğer gerekli sistemlerin de kurulmasıyla sınır kapısı daha iyi hizmet vermeye devam edecek. Bu süreç içerisinde güvenlik güçlerimiz ve diğer personellerimiz 7 gün 24 saat fedakarca çalışıyor. Emeği geçenlere teşekkürü borç biliyorum. Fiziken ve psikolojik olarak zor bir süreç geçirdik."

Öte yandan sınır güvenliğiyle ilgili önlemlerin de devam ettiğine işaret eden Çiftçi, bu kapsamda bazı bölgelerde kaçakçılığın önlenmesi amacıyla da hendek kazdıklarını belirtti.

Çiftçi, geçici hudut kapısı konumundaki kapının, gümrük kapısı olması için girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

Başta Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük olmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinin önerileri doğrultusunda kapının yeni statüye geçirilmesi için çalışma yürütüldüğünü anlatan Çiftçi, şunları kaydetti:

"Bizim arzumuz kapının bir an önce gümrük kapısı olarak faaliyete geçmesidir. Gümrük işlemleri başladıktan sonra hem karşıya ihracatın başlayacak olması hem Kobani'nin imarı noktasında hem de bölgedeki esnafın ekonomik girdi olarak seviyesinin yükselmesi açısından çok önemli."

Yorum Ekle

İlgili Haberler