Mursi'nin duruşması ertelendi

Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi ve diğer 10 kişinin "Katar adına casusluk" yaptığı suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması 27 Haziran'a ertelendi.

Mursi'nin duruşması ertelendi
- A +

 

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre,  Muhammed Mursi'nin de aralarında bulunduğu 11 kişinin "Katar adına casusluk" yapma suçlamasıyla yargılandıkları davanın duruşmasına Kahire'deki Polis Akademisi'nde devam edildi. Duruşmada, sanıklardan Halid Hamdi'ye ait olduğu belirtilen cep telefonundaki kayıtlı fotoğraf ve bazı sms'ler incelendi. 

Hakkında idam cezası verilmiş olan Muhammed Mursi duruşma salonunda kırmızı renkli idam mahkumu elbiseleriyle görüldü. 

Mısır Hapishaneleri Yönetmeliğine göre, hakkında henüz hüküm verilmemiş kişiler duruşmalara beyaz, hüküm verilenler mavi, idam kararı verilen sanıklar ise kırmızı mahkum kıyafetiyle getiriliyor. 

Muhammed Mursi ve 10 arkadaşı Mısır Savcılığı tarafından "Ülkenin istihbarat birimleri, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Kurumu'ndan çıkan çok gizli raporları ele geçirmek ve Katar'la bunu paylaşmak" ile suçlanmışlardı.

Polis Akademisi'ndeki duruşmanın ardından delillerin incelenmesine devam edilmek üzere dava duruşması 27 Haziran'a ertelendi. 

"Hapishaneler baskını" davasında, Mursi'nin yanı sıra birçok İhvan yöneticisinin de aralarında bulunduğu 100 kişiye idam, 21'ine müebbet, 8 kişiye ise 2 yıl hapis cezası veren mahkeme, "casusluk" davasında 16 kişi hakkında idam hükmü vermişti. Bu davada Mursi dahil 17 kişi ise müebbet hapis cezası almıştı.

Daha önce yargılandığı ve kamuoyunda "İttihadiyye Olayları" adıyla bilinen davada 20 yıl hapse mahkum edilen Mursi hakkında "Katar adına casusluk" ve "yargıya hakaret" suçlamasıyla açılan davalar ise henüz sonuçlanmadı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler