Mursi için Mısır Cumhurbaşkanı'na mektup

Bursa İmam-Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (BİHMED) üyeleri, Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararının kaldırılması için Mısır Cumhurbaşkanına mektup gönderdi.

Mursi için Mısır Cumhurbaşkanı'na mektup
- A +

 

BİHMED üyeleri, Heykel PTT önünde toplanarak, “Darbecilere karşı Mursi’nin yanındayız” başlıklı basın açıklaması yaptı, ardından hazırlanan mektuplar Mısır’a gönderildi.

Dernek başkanı Kadir Oruç, Mursi’ye verilen idam kararı nedeniyle yaşadıkları üzüntüyü dile getirdi. Kararın hukuksuz olduğunu belirten Oruç, “Sizin; El-Ezher gibi kadim bir ilim merkezine ev sahipliği yapan, hala fikir dünyamızı besleyen büyük mütefekkirler yetiştirmiş Mısır'ın idarecisi olarak, bir zamanlar ülkenizde misafir ettiğiniz Mustafa Sabri Efendilerin, Mehmet Akiflerin mirasçısı biz ilim yolcularının sözlerini dikkate alacağınızı ümit ediyoruz.” diye konuştu.

Mursi ve arkadaşlarının uğradığı haksızlık ve zulmün Türkiye gençliği tarafından büyük tepkiyle karşılandığını ifade eden Oruç, Mursi’nin halkın büyük bir bölümünden seçimlerde oy aldığını hatırlatarak, “Onlar hakkında verilecek adaletsiz bir karar, her birimizin yüreğinde hak ettiği yankıyı bulacak ve asla unutulmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Oruç, şunları dile getirdi: “Bizler verilecek kararda, Mısır'ın kaderiyle oynayan yabancı güçlerin değil, Mısır halkının öz iradesinin belirleyici olmasını bekliyoruz. Unutmayınız ki alacağınız kararla dünya kamuoyu tarafından ya zorba bir diktatör, ya da halkının sesine kulak vererek adaletin tecellisi için sorumlu davranan basiret ve insaf sahibi bir idareci olarak tanınacak ve anılacaksınız. Bizler, Türkiye'nin ümmet sevdalısı gençleri olarak, sorumluluğumuz gereği sizi adalete, hakka ve insafa davet ediyoruz. İnanıyoruz ki bir gün devran dönecek, bu zulüm çarkı kırılacak ve hak yerini bulacaktır.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler