Muradiye Külliyesi'nde geri sayım başladı

Altepe'den müjdeli haber geldi 2 yıl önce restorasyonuna başlanan 12 türbenin bulunduğu Muradiye Külliyesi’nin gelecek ay sonunda açılması planlanıyor

Muradiye Külliyesi'nde geri sayım başladı
- A +

 

BURSA’da, 2 yıl önce restorasyonuna başlanan 12 türbenin bulunduğu Muradiye Külliyesi’nde, restorasyon çalışmalarının sonuna gelindi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Recep Altepe, Muradiye Külliyesi’ndeki Cem Sultan Türbesi’nin restorasyonunun birkaç gün içinde biteceğini, külliyenin de gelecek ay sonunda tamamlanacak çalışmaların ardından ziyarete açılacağını söyledi. 

Osmanlı’nın ilk başkentlerinden Bursa’da geçen aylarda UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi'ne aldığı eserlerden önemli bölümünü oluşturan Muradiye Külliyesi’nde, 2 yıl önce restorasyon çalışmalarına dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ilk harcı koymasıyla başlandı.

Külliye, Bursa Kalesi’nin kuzey batı eteklerinde, Sultan İkinci Murat tarafından inşa ettirilen ve bulunduğu semte de adını veren cami, medrese, hamam, imaret, çeşme ve türbeden oluşan yapılar topluluğundan oluşuyor. 1425 Mayıs ayında başlanıp 1426 Kasım ayında bitirilen caminin önüne 1451 yılında vefat eden İkinci Murat’ın türbesi inşa edilmesiyle külliye oluşmaya başladı. Bu türbenin civarına daha sonra birçok şehzade ve saray mensubunun da gömülmesiyle caminin haziresi hanedan kabristanı haline geldi. Külliyede, Sultan 2'nci Murat’ın eşi Fatih Sultan Mehmet’in annesi Hüma Hatun, Fatih Sultan Mehmet’in ebesi Gülbahar Hatun, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan, Fatih Sultan Mehmet’in eşi Gülşah Hatun, Sultan 2'nci Beyazıt’ın oğulları Şehzade Ahmet ve Şehzade Mahmut, Sultan 2'nci Beyazıt’ın eşleri Gülruh Hatun, Şirin Hatun, gelini Mükrime Hatun ve Muhteşem Yüzyıl dizisiyle gündeme gelen Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mustafa’nın türbeleri yer alıyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile birlikte Muradiye Külliyesi’nde devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. 

Osmanlı’dan emanet kalan tarihi eserleri ayağa kaldırmak ve yeniden işlevlendirmek için titizlikle çalıştıklarını belirten Altepe, , “Bursa özellikli ve kimlikli bir şehir. Bursa’nın en önemli özelliği ise Osmanlı başkenti oluşu. Ecdadımızın gözdesi Bursa’yı Osman Gazi fethedemedi ama hep uzaktan göstererek, “Bu şehri mutlaka fethedelim ve beni şu karşıdaki gümüşlü kubbetin altına gömün” dedi. Osman Gazi’ye nasip olmadı, vefat etti. Fakat fetihten hemen sonra vasiyeti yerine getirildi. Sadece Osman Gazi değil, Bursa dışında vefat eden Murat Hüdavendigar, Çelebi Mehmet, 2'nci Murat ve Şehzade Mustafa da Bursa’da defnedildi” diye konuştu.

18 GÜN SÜREN SULTANLIK

Başkan Altepe, Cem Sultan’ın Bursa için önemini de anlattığı açıklamasında, “Tarihte acıklı bir hikayesi bulunan Cem Sultan, tabii ki sultanlar arasında sayılmıyor ama 18 günlük bir sultanlığı var ve Bursa’da para da basmış. Kendi parası bulunan ve 18 günlük iktidarı olan Cem Sultan’ın naaşı da Muradiye’deki bu türbede bulunuyor. Cem Sultan Türbesi’nin de restorasyonunun artık sonuna gelindi” dedi.

Muradiye Külliyesi’nin restorasyonunun gelecek ay sonunda toparlanmış olacağını aktaran Başkan Altepe, “Cem Sultan Türbesi de Muradiye’deki 12 türbe arasında en zengin olanlardan biri. Daha çok üzerinde ihtimam gösterilmiş ve kendine has özel desenleri olan, kalem işleri bulunan bu türbe özellikle değerli. Çünkü diğer türbelerde değişik zamanlarda tahribatlar yapılsa da Cem Sultan türbesindeki eserlere pek dokunulmamış. Burada çok büyük bir birikim, ayrı renklilik ve ayrı bir coşku var. O günün sanatkarları burada sanatı en güzel şekilde uygulamışlar” ifadesini kullandı.

Başkan Altepe, ayrıca, “Cem Sultan Türbesi’ndeki sanat eserleri ilk günkü özgün ve orijinal haliyle tek tek ortaya çıkarıldı. Kalem işleri pırıl pırıl işlendi. Türbe çatısından kapısına kadar, kurşun kubbesi, zemini, kapıları ve pencereleriyle en güzel şekilde ortaya çıkarıldı. Yapı temizlendikçe de güzel bir şekilde ortaya çıkan Cem Sultan Türbesi’nin restorasyonu birkaç gün içinde tamamlanacak. Muradiye Külliyesi de en kısa zamanda Bursalıların ziyaretine açılacak” diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler