Modern çağın en önemli hastalıkları; diyabet ve obezite

Bursa.com’da Sağlığın Öncüleri programına konuk olan Medicalpark Bursa Hastanesi Genel Müdürü Doç. Dr. Sedat Demir, dünyada diyabet ve obezite hastalığının yüzde 15’i geçtiği ülkeler olduğunu belirterek, “Ülkemizde de bu oran yüzde 15’in üzerinde. Bugün itibariyle şeker hastalığını kökünden yok edecek bir tedavi yok. Ama elimizde çok etkili tedavi yöntemleri var” dedi.

Modern çağın en önemli hastalıkları; diyabet ve obezite
- A +

 

Mesut DEMİR/BURSA.COM

Bursa.com’da Bahar Görgün’ün sunduğu Sağlığın Öncüleri programına konuk olan Medicalpark Bursa Hastanesi Genel Müdürü Doç. Dr. Sedat Demir, diyabetin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok ciddi sağlık sorunu söyledi.

 

Modern hayatın insanlarda metropolit hastalıkları da beraberinde getirdiğini ifade eden Demir, “Beslenme konusundaki düzensizlikler, dışardan alınan gıdalardaki katkı maddeleri gibi birçok sebepler, metropolit hastalıklar diyabet ve obezite hastalıklarının dünyanın sorunu haline getirdi. Dünyada diyabet ve obezite hastalığının yüzde 15’i geçtiği ülkeler var. Ülkemizdeki diyabet hastalığının da yüzde 15’in üzerinde olduğunu biliyoruz” dedi.

TOPLUMUN YANLIŞ BİLDİĞİ GERÇEKLER...

Çok ciddi bir sağlık sorunu şeker hastalığı ile ilgili yanlış bilinen gerçekleri de anlatan Sedat Demir, “Şeker hastalığı, kanda şeker oranın yüksek olması demek değildir. Kandaki şeker yüksekliği şeker hastalığının sadece bir belirtisidir. Şeker hastalığı aynı zamanda bir kalp hastalığı, beyin hastalığı, böbrek hastalığı, nörolojik hastalıktır. Yani birçok organımızı bozan, birçok hekimin birlikte kontrol etmesi gereken bir hastalıktır” diye konuştu.

ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ...

Şeker hastalığı belirtilerinden de bahseden Demir, “Çok su içme, çok idrara çıkma, çok iştah açılması, kilo almaya eğilim halkımız arasında en çok bilinen belirtiler. Ama hastalarımızın birçoğu bu belirtilerle karşımıza gelmiyor. Halsizlikler, yorgunluklar, sebebin izah edemedikleri kilo kaybı ya da kilo almaları gibi başka problemlerle karşımıza gelebiliyorlar. Basit bir baş ağrısı, boğaz ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı gibi sorunlar da şeker hastalığının başlangıcı ya da öncüsü olabilir” ifadelerini kullandı.

ŞEKER HASTALIĞI NASIL ÖNLENİR?

Şeker hastalığının önlenmesinde etkili olan unsurlardan da bahseden Demir, şunları kaydetti; “Alınacak basit tedbirlerle, basit egzersizlerle kişinin sadece yaşam tarzı değişikliği de aşikar şeker hastalığı çıkmasını da engellemiş oluruz. Şeker hastalığında tedavisinde amacımız sadece kan şekerinin düşürülmesi demek değil, diğer taraftan da diyabetin yaptığı organ komplikasyonunu engellemek. Bugün itibariyle şeker hastalığını kökünden yok edecek bir tedavi yok. Ama elimizde çok etkili tedavi yöntemleri var. şeker hastalarının hiçbir ölümcül komplikasyon olmadan hayatlarını devam ettirecek bir tedavi yönetimini de biliyoruz.”

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ