Mobilyacılar bayram sonrasını iple çekiyor

Türkiye'de mobilya sektörünün önemli merkezlerinden Bursa'nın İnegöl ilçesindeki sanayici ve esnaf, ramazan ayında durgunlaşan işlerinin bayramın ardından açılmasını bekliyor.

Mobilyacılar bayram sonrasını iple çekiyor
- A +

 

Yurtiçi mobilya pazarının önemli tedarikçilerinden İnegöl, 2 binin üzerinde üreticisi ve bine yakın mobilya mağazasıyla evlenecek çiftlerin yuvaları için bu alandaki ihtiyaçlarının önemli bölümünü karşılıyor.

İlçedeki mobilyacılar, ürünlerini hazırlayıp kataloglarını bastırarak, Ramazan Bayramı sonrası yoğun geçmesi beklenen düğün sezonunda işlerinin açılmasını umuyor.

İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, ilçenin Türkiye'nin mobilya ihracatının yüzde 20'sini, iç pazar gereksiniminin ise yüzde 35-40'ını karşıladığını söyledi.

Dış satım miktarının geçen sene 350 milyon dolar olduğunu belirten Ayhan, "35 bin civarında çalışanımız bulunuyor. On beş bin civarında da yan sanayimizle birlikte İnegöl'de 50 bin kişi mobilya sektöründen geçiniyor. Her türde mobilya üretiliyor. Her kesime ve bütçeye uygun mobilyalar var. Türkiye'nin modasını belirleyen bir merkez üretim yeri" diye konuştu. 

Ayhan, dünyada kabul gören bütün modelleri tasarladıklarını anlatarak, "Çeşitlerimiz arasında genç odaları, masalar, sandalyeler, aksesuarlar, koltuk takımları da yer alıyor. Yurtiçinde birçok bölgede İnegöl mobilyası satılıyor. Yurtdışında da 100'ün üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. İnşallah komşu ülkelerdeki bu iç karışıklıklar kısa sürede biter, ihracatımız günden güne artar" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'DE DÜĞÜN ANLAYIŞI DEĞİŞTİ" 

Ayhan, bu yıl ramazan ayının okulların kapanmasından hemen sonra başladığını anımsatarak, dolayısıyla düğün sezonunun Ramazan Bayramı sonrası başlayacağını dile getirdi.

Türkiye'de düğün anlayışının değiştiğini söyleyen Ayhan, "Eskiden yılın ilk 6 ayı içerisinde olan düğünler şimdi son 6 ay diliminde olmakta. Ramazandan sonra inşallah Türkiye'de düğün sezonu hareketlenecek ve hızlanacak. Bu durumun, üretim yapan bütün sektörlere faydası olacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Özcan Ayhan, "İnşallah düğünler artarak çoğalır, yeni evler yapılır, ekonomimiz düzelir çünkü Türkiye'de ekonominin düzelmesi, barış ve huzurun olması, üretim yapan bütün sektörlere fayda olarak dönmektedir. Düğün sezonu yalnız bizim sektörde değil, beyaz eşya, tekstil ve altın sektöründe de çok önemli. Üreticilerimiz önümüzdeki Ramazan Bayramı'ndan sonraki günleri iple çekiyor" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler