MİT tırları soruşturmasında flaş gelişme

MİT'e ait tırların durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında önemli bir gelişme yaşandı eski Adana İl Jandarma Komutanı ve eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı ile 3 savcı hakkında tutuklama kararı çıktı

MİT tırları soruşturmasında flaş gelişme
- A +

 

MİT'e ait tırların durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında eski Adana İl Jandarma Komutanı ve eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı ile 3 savcı tutuklandı.

Adana ve Hatay'da MİT'e ait tırların durdurulmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade veren eski Adana İl Jandarma Komutanı ve eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı ile 3 savcı tutuklandı.

Haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunan eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, savcılar Özcan Şişman, Aziz Takçı ve Ahmet Karaca polis ekipleri tarafından Tarsus Adliyesi'ne getirildi. Eski Adana İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay da avukatıyla adliyeye geldi.

Beş şüpheli daha sonra Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade vermeye başlarken, şüphelilerin avukatlarının reddi hakim talebinde bulundukları ancak kabul edilmediği öğrenildi.

Öte yandan, şüphelilerin ifadelerinin sesli ve görüntülü olarak kayda alındığı, daha sonra ise metne çevrileceği kaydedildi.

Şüphelilerin ifadelerini alan mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından, Bağrıyanık, Şişman, Takçı, Karaca ile Çokay'ın, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" ve "devletin güvenliğine ve siyasal faaliyetlerine ilişkin bilgileri temin edip ifşa etmek" suçlamasıyla tutuklanmasına hükmetti.

Cezaevine gönderildiler

Adana ve Hatay'da MİT'e ait tırların durdurulmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklanan eski Adana İl Jandarma Komutanı ve eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı ile 3 savcı cezaevine götürüldü.

Kararın açıklanmasının ardından eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, savcılar Özcan Şişman, Aziz Takçı ve Ahmet Karaca ve eski Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay, mahkeme salonundan çıkarıldı.

Çokay daha sonra, Mersin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından adliyenin zemin katında yer alan kapalı otoparkından çıkartılarak Adana'daki askeri cezaevine götürüldü.

Bağrıyanık, Şişman, Takçı ve Karaca ise polis ekipleri tarafından götürülmek istenirken bir süre gerginlik yaşandı. Gerginliğin sona ermesinin ardından savcılar ön kapıdan çıkartılarak minibüslerle Adana Kürkçüler Cezaevi'ne gönderildi. 

Bu arada, eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık'ın avukatı Aziz Erbek, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Başsavcı yaptığı görevde bağımsızdır ama Türkiye'de ne savcı teminatı kalmış ne hakim bağımsızlığı kalmış, tamamen diz üstü çökmüş, yargı iflas etmiştir" iddiasında bulundu. 

Erbek, tutuklanan kişilerin ellerinin kelepçelenmeye çalışıldığını savunarak, kimsenin bu durumu unutmaması gerektiğini söyledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler