Mısır tarlalarında kontroller başladı

Mısır tohumluğu ekilişinde ortalama 36 bin dekar alanla Türkiye’nin ikinci büyük ili olan Bursa’da tohumluk mısır tarlalarında kontroller başladı.

Mısır tarlalarında kontroller başladı
- A +

 

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, kentte üretimi yapılan tohumluk mısır tarlalarında kontroller başladı. İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi Tohumluk Kontrolörlerince yapılan kontrollerde tarlalar vejetasyon süresince en az 3 kez kontrol ediliyor. Birinci kontrolde tip dışı, 2. kontrolde tepe püskülü kontrolü (Çiçek tozu döken ana ve baba bitkiler) ve 3. kontrolde ise hastalık kontrolü ve verim tahmini yapılıyor.

BURSA MISIR TOHUMLUĞU EKİLİŞİNDE 2. SIRADA

Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, bol ürün ve üstün vasıflı mahsul elde etmenin ana şartının üstün vasıflı çeşitlere ait sertifikalı tohumluk kullanmaktan geçtiğini belirterek, “Bursa mısır tohumluğu ekilişinde ortalama 36 bin dekar alan ile ülkemizde 2. sırada yer alıyor. Özellikle Karacabey, Mustafakemalpaşa ve Yenişehir ilçelerimizde çiftçilere sözleşmeli üretim yaptırılıyor.” dedi.

Bakanlıkça tohumlukların temini ve tedariği konusunda da önlemler alındığını bildiren Çelik, “Bitkisel tohumların safiyetini devam ettirmek, fiziksel vasıfları muhafaza etmek ve çiftçilere garantili, niteliği daha yüksek tohumluklar sağlamak için çaba sarf ediliyor. Bu amaçla yurt içi sertifikalı tohum üretiminin arttırılması ve milli tohumculuk sanayisinin geliştirilmesi konusu üzerinde hassasiyetle duruluyor.” bilgisini verdi.

2014 yılında 23 tohumluk üreticisi tarafından sertifikalı tohumluk üretmek amacıyla il müdürlüğüne tohumluk beyannamesi verildiğini bildiren Ömer Çelik, “Toplam 58 bin 514 dekar alanın tarla kontrolleri yapılarak tohumluk üretimi yapıldı. Yapılan tarla kontrollerinde 207 dekar alan tohumluk olamaz raporu almıştır.” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler