Minik Azra yardım bekliyor

Minicik gözleri anne babasından çok doktorları, hemşireleri görüyor. Çünkü o genetik HLS hastası. Eğer kendine uygun kemik iliği bulunamazsa hayata gözlerini yumacak. Anne babasının ise Türkiye’ye tek bir mesajı var: “Ne olur ilik bağışı yapın kızım kurtulsun.”

Minik Azra yardım bekliyor
- A +

 

Onun adı Azra Sultan Şanlı… Daha 10 aylık ve ölümü bekliyor. Çünkü vücudun bağışıklık sistemini bozan genetik Hemofagositik Lenfohistiositoz (HLH) ile mücadele ediyor. Hastalıktan tek kurtuluş yolu var o da kemik iliği nakli olmak. Baba Hakan Şanlı (35) ve anne Burcu Şanlı (27) çocuklarına ilik nakli yaptırabilmek adına Malatya’dan Antalya’ya gelmiş ve kızlarını özel bir hastaneye yerleştirmiş. Doktorlar ise küçük Azra’nın yaşama şansını artırabilmek için kemoterapi tedavisine başlamış.

ACI GERÇEĞİ ÖĞRENDİK

Hastalıkla ilgili ilk belirtinin Azra daha 4 aylıkken ortaya çıktığını söyleyen baba Şanlı, “Kızım 4 aylıkken ateşlendi bizde doktora götürdük. Kızıma bakan doktor kan değerlerinin düşük olduğunu fakat bunun kansızlıkla alakalı olduğunu söyledi. Bizde konuyu önemsemeden eve döndük. Kızım 9 aylık olana kadar bir daha böyle bir şey yaşanmadı. Ancak en son geçirdiği rahatsızlık acı gerçeği ortaya çıkardı” dedi.

YURT DIŞI ARANIYOR

İkinci kez rahatsızlanan Azra’ya genetik HLH tanısı konduğunu belirten Şanlı, “Kızım ancak kemik iliği nakli olabilirse hayata kalabilecek. Doktorlarımız tüm kurumlarla iletişime geçti. Şu ana kadar Türkiye’de uygun ilik bulamadık. Yurt dışında da araştırmalar başladı. Biz halkımızdan duyarlılık bekliyoruz. Eğer bu süre içinde Kızılay’ın Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’ne ilik bağışları artarsa belki kızıma uygun ilik bulabiliriz” diye konuştu.

İLİK YARDIMI BEKLİYORUZ

Kızının gülen yüzünün solmasını istemediğini söyleyen baba Şanlı, şöyle dedi: “Türk milletinin bu konuda ne kadar duyarlı olduğunu biliyor, görüyorum. Doktorlardan veya çeşitli kurumlardan durumumuzu öğrenen yüzlerce kişi beni arayıp yardım talebinde bulunuyor. Ben de onları bağış yapmaları için Kızılay’a yönlendiriyorum. Bizim için saniyeler bile değerli. Eğer zamanında nakil yapamazsak kızımın gülen gözleri bir daha açılmamak üzere kapanacak. O kadar çaresiz bir haldeyim ki sürekli kızımın fotoğraflarını çekiyorum. Çünkü onu kaybetmekten çok korkuyorum.”

Yorum Ekle