Milyonlarca Android kullanıcısı tehlikede

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın küresel ve kitlesel dinleme ve izleme programı hakkında belgeleri sızdıran Edward Snowden,akıllı telefon kullanıcılarını yakından ilgilendiren yeni bir iddia ortaya attı.

Milyonlarca Android kullanıcısı tehlikede
- A +

 

Edward Snowden'den elde edilen yeni belgelere göre, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA, milyonlarca kullanıcının bilgilerine ulaşabilmek için Google Play'i hack'lemeyi planlamış

The Intercept'in Edward Snowden'den elde edilen yeni belgelere dayandırdığı haberine göre NSA, kitlesel dinlemeler için bir dönem Google Play'i hedefine koymuş. 

Söz konusu habere göre, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu,  Google Play'e sızıp bu platformu kullanarak akıllı cihazlarına uygulamalar yükleyen Android kullanıcılarına malware (Kötü amaçlı yazılım) bulaştırmayı planlamış.

Sızdırdığı belgeler yüzünden hakkında yakalama emri bulunana Snowden, 'geçici sığınmacı' statüsyle Rusya'da yaşıyor.
 

DEVREYE GİRİP GİRMEDİĞİ BİLİNMİYOR

2011 ce 2012 yıllarında gündeme gelen'IRRANT HORN' adındaki bu proje kapsamında dünya çapında milyonlarca kullanıcının bilgisine ulaşmayı hedefleyen kurumun planı devreye sokup sokmadığıve eğer plan devreye sokulduysa ne ölçüde başarı sağladığı hakkında bir bilgi ise bulunmuyor.

İLK OLARAK 2013'TE YAYINLANDI

Eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı Snowden, 2013 yılında 'ABD tarihindeki en önemli sızıntı' olarak nitelendirilen belgeleri basına sızdırmış, ilk olarak  İngiliz The Guardian ve  Amerikan The Washington Post gazetelerinde yer alan belgelerin ardından NSA'in benzer planları basına yansımıştı. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler